1 mayıs işçi bayramı

tüm işçi, emekçi, vatanı için ter döken çalışanların bayramı kutlu olsun.
1 mayıs, devrimci işçilerin kazanımlarını kutladığı, tüm emekçilere mal olmuş bir gündür. işçi ve emekçilerin direnişlerini ve güçlerini gösterip, sermaye sınıfını titrettiği gündür. "amacından saptı ya, sol marjinal gruplar var hep" diyen tiplemelerin çokça türediği şu günlerde, gençlik ve işçi sınıfının dayanışma ağını ördüğü bir gündür. hazır seçimler erkene alınmış, erdoğan'ı korku sarmışken kapanışı alıntı yaparak yapmak istiyorum.

bunların, hiç biri, onları kurtaramayacak. durduramayacaklar halkın coşkun akan selini.
işçi bayramı olarak belirlenmiş gündür.
bana göre işçinin bayramı işi bitirip iki ekmek alıp eve gittiği andır. belli bir tarihi olmasını önemsemiyorum. evet amacından saptı bazı insanlar gidip bağırıp çağıracaklar , eşitlik sloganları atacaklar . birçok insan yine çalışıyor olacak. bu en az kız kulesi kadar klişeleşmiş bir gerçek.
maalesef bir mayıs günü gerçek işçiler işinin başında, moskova sevici tatlı su devrimcileri sokakta olacaktır:) gerçek işçilerimizin emeklerini saygıyla selamlıyorum
onlar ki toprakta karınca,suda balık,havada kuş kadar çokturlar.(bkz:nazım hikmet)
ışçinin bayramı değildir aksine işçinin zulme,katliama uğradığı gündür.sınıf kazanacak.
(bkz:haymarket olayları)
işçi bayramında bile çalışan işçilerimizin bayramı kutlu olsun.


ilk kez 1856’da avustralya’nın melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için melbourne üniversitesi’nden parlamento evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 mayıs 1886’da amerika işçi sendikaları konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. luizvil’de (kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.
tüm emekçi işcı bireylerin 1 mayısı kutlu olsun kimsenin birinin sırtına basarak yükselmedigi zamanları görmek dileğiyle
tüm işçi ve emekçilerin bayramı kutlu olsun
ee ama ben mesaideyim?
bütün işçilerin ve emekçilerin bayramı kutlu ve davalari hakiki olsun...