23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, türkiye cumhuriyeti'nin ve kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

bu bayram, tbmm'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 nisan millî bayramı ve 1 kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 kasım olarak kabul edilen ve ilki atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 nisan çocuk bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde millî güvenlik konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı" adını verdi.

hakimiyet-i milliye bayramı (önceleri 1 kasım, sonra 23 nisan), saltanatın kaldırılışının ve türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren tbmm'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, çocuk bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. türkiye radyo televizyon kurumu, unesco'nun 1979'u çocuk yılı olarak duyurmasının ardından, trt uluslararası 23 nisan çocuk şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.[4] günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.ayrıca 1933'te atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

ve hepimizin ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun!
çocukların tacize,şiddete maruz kalmadıkları,ait oldukları yerlerin parklar,bahçeler,okul olduğunun anlaşıldığı,şu yaşta evlenebilir gibi iğrenç cümleler ve rezil zihniyetlerden uzak oldukları,atamızın onlara bıraktığı bayramı coşkuyla yaşayabildikleri günlere
mustafa kemal atatürk’ün çok değerli miraslarından biri olan ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız şimdiden kutlu olsun.

tüm çocuklar ve kadınlar hayatın en güzel penceresidir.