25 aralık 2018 asgari ücret açıklaması

an itibariyle 2019 yılı asgari ücret tutarı net “2.020” tl türk lirası.
beklenen açıklama. işyerinde herkes memnun.
işverene masrafının 3bin tl civarında olduğunu söylemekte yarar var. gelsin zamlar..
normal olarak asgari ücret her yıl, enflasyona oranla artar. bu sene de öyle olmuştur ve sevinilecek hiçbir yanı yoktur. zira, zam yüzde 26dır ve enflasyon zaten yüzde 24 civarındadır. ne kadar olucaktı zaten? bu kadar olması gerekiyordu bu asgari ücretin. sonuçta her şey deli gibi pahalandı ve tüketici yani bizler hiçbir şeye para yetiştiremiyorduk.

ama bunun bir de işveren tarafı var tabi. işveren hem bizler gibi bir tüketici, hem de birilerine maaş ödüyor, para veriyor. şimdi şöyle düşünmek gerekiyor ki, bu adamın kendi evine yaptığı masraflar zaten artmıştı, soğandan salçaya kadar her şey pahalanmıştı. aynı zamanda hanehalkları tasarruf yaptığı için, belki de paraları olmadığı için, işverenin satışları azalmıştı. ne sattığının ne ürettiğinin pek bir önemi yok burada zaten talepte geniş bir daralma var şu an. evet ne diyordum, işverenin kendi evindeki harcaması artmıştır, fakat geliri düşmüştür. bunun sonucunda asgari ücrete zam gelmiştir. adamın yaptığı harcamalar daha da artacaktır, bu sefer evinde değil de iş yerinde. işçisine artık daha fazla ödemek zorundadır ve satışları da git gide azalıyordur. çok işçisi olan için de kötüdür bu durum az olan için de. bunun sonucu, herkesin bildiği gibi işsizlik artışı.

ama bir de olayın şu boyutu var, asgari ücret artınca belki insanların alım gücü artacaktır ve o işverenin ürettiği şeyden eskisi kadar, belki daha fazla almaya başlayacaklardır. bunun olacağını pek sanmıyorum, kişisel görüşüm tamamen. izninizle açıklayayım, artık insanlar çok korkuyorlar. merkez bankası bir yandan, faizler bir yandan... iki gün sonra ne olacağını bile bilmiyoruz, tl değer kazanıyor evet ama bir anda düşmeyeceği ne malum? herkes yapısal reform yapısal reform diye bağırıyor ama kimse dinlemiyor. altı boş bir şekilde asgari ücret artırılırsa enflasyon 2 ay sonra yüzde 50 de olur, 6 ay sonra hiperenflasyon da olur.

bu konu hakkında aşırı sinirliyim. eğer yanlış düşündüğüm bir nokta var ise mesajdan yeşillendirebilirsiniz beraber bir kez daha sinirleniriz.
7 ayı geride bıraktık. ağustos bitmek üzere. bu devirde asgari ücretle geçinebilen evli bireylerin alnından öpmek gerek.