8 mart dünya kadınlar günü

dünya emekçi kadınlar günü olarak da bilinir.
tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutlarız.
alıntı
new york'ta bir tekstil fabrikasında hak arayışında olup greve girerek daha iyi bir yaşam için mücadele veren ama polislerin saldırısına uğrayıp patronları tarafından da fabrikaya kilitlenip yanarak can veren 129 emekçi kadının saygıyla anılması gereken bir gün. ve kadınların emeklerine, bedenlerine, kimliklerine, haklarına sahip çıkarak kadın sorunlarının örgütlü olarak duyurulduğu, eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin de dile getirildiği bir gündür.

iş yaşamında ayrımcılığın ve cinsiyetçiliğin en önde bayrak taşıyanlarından olup da 8 martta kadınlara çiçek veya hediye dağıtan firmalar, diğer günler kadınları çiçeklere, nesnelere, hayvanlara, yiyeceklere benzeterek, göstermediği şiddet, yağdırmadığı cinsiyetçi küfür, etmediği hakaret kalmayıp da 8 martta gevşek gevşek ''kadınlar günün kutlu olsun'' diyenler, hayatında bir kadına fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayıp 8 martta diğer kadına 14 şubat ayarı çekenler, kozmetik sektöründen tut moda sektörüne kadar ''indirim'' adı altında fırsatçılık yaparak bu günden nemalanan mağazalar ve tüm bunlardan gayet de memnun olan kadınlar yani kısacası 8 mart'ın kutlama yapılacak kadar özel bir gün olduğunu sananların tarihçesinden haberdar olmadıkları bir gün.

''8 mart, erkeğine güzel görünmek için o güne özel indirim yapmış güzellik merkezlerine koşan kadınların günü değil, evindeki baskıya, eşinin kaçamaklarına göz yumup o güne özel kampanyalı alışverişten alınmış inci kolyeyle mutlu olan kadınların günü değil, kendisinde ev işinden öte vasıf görülmediği için evine o güne özel indirimden ütü veya mutfak robotu alan kadınların günü değil, ''kadınlar çiçektir'' sözüne katılan kadınların günü hiç değil.

8 mart, emekçi kadınların ve daha nicesinin şu an sahip olduğu hakları nasıl elde ettiklerini farkına varmanız için var. kadınların hâlâ sahip olmadığı ve ataerkinin kadınlara, kadınlar direnmedikçe vermeyi reddedeceği hakları görmeniz ve bunlar için mücadele etmeniz için var. 8 mart kutsal anneler, itaatkâr kadınlar, edepli kızlar için değil, tüm bunları yıkmak için var. sokaklarda yürüyen kadınların, kadın örgütlerinin çağrılarına, taleplerine kulak vermeniz için var.
ülkemizde sadece bir günle sınırlandırılmış , geri kalan her gün tacizin her türlü şekline maruz kaldığımız gün
kadın kadındır çiçek babandır
son yıllarda özellikle birçok markanın gerek geleneksel gerek de dijital medyada konuya özen göstermesi gerçekten çok sevindirici. tabii ki bu içerikler işletmenin çıkarı için hazırlanıyor olsa da verilen mesajlar ince ve değerli. genellikle güzel yerlere dokunduruluyor.

çalışma şartlarını protesto eden amerikalı dokuma işçilerinin polis saldırısına maruz kalmalarının ardından (1857 - 129 kadın işçi hayatını kaybetti), 2. enternasyonel'de (1910) ölen işçilerin anısına "ınternationaler frauentag" olarak tanımlanmış olan gündür.
8 mart ta yaşanan olaylardan ötürü kadınların anıldığı gün.

dünya emekçi kadınlar günü, sevgililer günü, anneler günü gibi bir şey değildir.
o zaman açıklayalım:
8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

yani aslında bugün öylesine sevinçle kutlanılacak bir gün değil arkadaşlar.kutlamalar yapıp eğlenmek haksızlık gibi geliyor bana .
kadınlara sınır çizmeye çalışan dizlerinin diplerinde oturtmaya çalışan yalaklara ve en acısı ise bunlara boyun eğen kadınlara inat daha yüksek sesle kadınlar günümüz kutlu olsun
ha bu arada dünyanın en güzel kadınlar günü videosu ektedir
emekçi kadınların, eşitlik safsatasına değil de adalet farkındalığına sahip kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun efenim.
öncelikle sözlük kadınlarımızın olmak üzere tüm kadınların kutlu olmasını istediğim gündür. hep birlikte güzel bir gelecek umuduyla.
ilk kadın tiyatro oyuncusu afife jale - 1919
ilk kadın doktor safiye ali – 1920
ilk kadın hâkim suat berk - 1922
ilk kadın avukat süreyya ağaoğlu – 1925
ilk kadın heykeltraş sabiha bengütaş – 1930
ilk kadın opera sanatçısı semiha berksoy - 1934
dünya'nın ilk kadın savaş muhabiri ve ilk türk kadın fotoğrafçı semiha es – 1935
ilk kadın öğretmen refet angın – 1936
ilk kadın savaş pilotu sabiha gökçen – 1937
ilk kadın veteriner sabire aydemir - 1937
ilk kadın arkeolog jale inan – 1943
ilk kadın profesör fazıla şevket giz - 1955
ilk kadın emniyet müdürü feriha sanerk - 1953
ilk kadın jet pilotu leman altınçekiç – 1958
ilk kadın bakan prof dr türkân akyol – 1971
ilk kadın büyükelçi filiz dinçmen – 1982

"ey kahraman türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

mustafa kemal atatürk
düşen sütyen askın yok.
canını acıtan ağda, cımbız yok.
duştan sonra saatlerce uğraşacağın saçın yok.
karnında taşıyacağın bebek yok. sancısını çekeceğin reglin yok.
cinsel ilişkiye girsen kaybedeceğin hiçbir şey yok.
tek başına gece dışarı çıksan laf atacak kimse yok.
şort giysen bakacak insan yok..
altı üstü bir adam olacaksın.
onu da olamıyorsan geber daha iyi.

-okan bayülgen
tüm emekçi meleklerimizin kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım. iyi ki varlar.
-kadınlar insandır, erkekler insanoğlu
dünyada ve türkiye'de kadınlar daha ucuza çalıştırılıyor, ayrımcılığa maruz kalıyor, şiddet görüyor.

türkiye’de ancak üçte biri çalışabilen kadınların yarısı kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılıyor. erkeklerin aldığı 2,6 liralık saat başı ücret, söz konusu kadınlar olduğunda 1 liraya düşüyor. her üç kadından biri şiddete uğruyor, her 4 saatte 1 kadına tecavüz ediliyor. ayrımcılık ve aşağılamaya maruz kalan kadınların cinayet zanlıları “iyi hal” ceza indirimleri alıyor, çocuk yaşta evliliklere yasal kılıflar bulunuyor, çocuk istismar paketlerine “zina” dahil ediliyor.

evde kalıp ailesinin bakımını mı üstleneceğine yoksa düşük ücretle ve esnek olarak patronlar için mi çalışılacağına kapitalizmin gericiliği tarafından karar verilen kadının nerede güleceğine, kaç çocuk doğuracağına, ne zaman işe başlayacağına karışılıyor.
bizler, ne eşitlik, ne özgürlük, ne de adalet veremeyecek olan kapitalizmde yaşamak istemiyoruz. eşitlik içinde çalışabilmek, kimsenin korumasına ihtiyaç olmadan özgürce dolaşabilmek, ne giyeceğimize, anne olup olmayacağımıza, nasıl yaşayacağımıza kendimiz karar vermek istiyoruz.
kadın ve emek birbirine ne kadar yakın kelimeler...
kadının ezilmişliğini değil gücünü vurgulamak lazım, bir de güzelliğini.
kadınlar vardır, kadınlar her yerde!
hiçbir gücün altında ezilmeyen, saklanmayı tercih etmeyen, özgürlüğü için savaşan tüm kadınlarının kadınlar gününü kutluyorum. bayram değil bugün, bir direnişin, var olma mücadelesinin günü!
bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir
ona sperm verirseniz, size bir çocuk verir
ona bir ev verirsiniz, size bir yuva verir
ona sebze verirsiniz, size yemek verir
ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir
ona bir şarkı söyleyin, size konser verir
kendisine verileni çarpıp çoğaltarak geri verir
bu yüzden ona çamur atarsanız, karşılığında bir bataklıkta boğulmaya hazır olun.

aziz nesin

ülkemde, utanç duyarak yine de 8 mart dünya kadınlar gününü kutlarım sevgili çomü sözlük ailesi.
kadınların hediye beklemesine sebeb olan gündür. sevgilime gittim gretisten aseton aldım sevinsin gariban.
bu ülkede kadın ile erkek eşit değildir. sadece böyle günlerde kadın eşitliği anılır.
dünyanın en haklı canlılarının en haklı günüdür.
hayatı yaşanmaz kılan her noktada her şeyi estetik olarak büyüleyici kılan, sadece bir tarihte hatırlanmaması gereken tüm kadınlarımızın kadınlar günü kutlu olsun

annelerinizi veya sevgililerinizi arayıp mutlu edin azcık.bugün bi kadını mutlu ettiğini kanıtlayan herkese bir günlük moderatörlük dağıtıyorum.çünkü böyle şeyler yapabiliyorum evet.
sözlük gibi bir yerin bu günü tam adıyla neden yazmadıklarını merak etmiyor değilim. ney bu 8 mart dünya emekçi kadınlar günü?

8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. aslında tam olarak onları anlamamız ve anmamız için demokrat partisi önderlerinden clara zetkin bir öneri sunuyor ve kabul ediliyor. ilk ismi dünya kadınlar günü olup her yılın bahar ayında kutlanırken daha sonraları 8 mart dünya emekçi kadınlar günü olarak anılmya başlanıyor. ülkemize de ilk kez 1921 yılında emekçi kadınlar günü olarak anılmaya başlanıyor. bu haklı direnişin bir yerinde olmaktan onur duyarım efenim