90ların bunalımlı türk filmleri

türk sinemasının yeşilçam'ın seks furyasından kurtulmasını sağlamış filmlerdir. yeni sinemacılar, mustafa altıoklar, zeki demirkubuz, nuri bilge ceylan, reha erdem,yavuz turgul ve daha nicesine teşekkür borçluyuz.

şöyle bırakayım.
(bkz:gemide)
(bkz:ağır roman)
(bkz:istanbul kanatlarımın altında)
(bkz:piano piano bacaksız)
(bkz:c-blok)
(bkz:gizli yüz)
(bkz:kaç para kaç)
(bkz:kasaba)
(bkz:dönersen ıslık çal)

"bunlar bana yetmez, başka öneriler alayım" diyen yazar arkadaşlar yeşillendirebilir.
özellikle doksanlı yılların ilk yarısını ve seksenlerin ikinci yarısını kaplayan türk sinemasının arabesk dönemi.

bu dönemde çok nitelikli eserler verilmesine karşın 1923’ten beri adım adım inşaa edilen cumhuriyet aydınlanması, hem toplumsal hem kültürel anlamda tam bir karşı devrime tabi kalınmıştır. 12 eylül darbesinin getirdiği neo-liberal politikalar ve özal’ın globalleşerek çağdaşlaşma hayalleri yerini pratikte asker çizmelerinin altında hakkını arayanın ezildiği lümpen, içeriksiz ve çürümüş bir topluma bırakmıştır.

1970lerde kibar feyzo, maden gibi mücadeleci/politik filmlerin yerini yukarıda bahsi geçen içe kapanık depresif filmler almıştır.

toplumun, köylünün sorunlarının anlatıldığı romanlar yakılmış, ‘bireyin iç dünyasına odaklanan’ romanlar bir anda şaha kalkmıştır.(bkz:90larla birlikte tutunamayanların yükselişi)

70lerde pankart altında marşlar söyleyen umutlu gençlerin yerini on yıl sonra müslüm baba konserlerinde kendini jiletleyen gençler almıştır.

kısacası, başlıktaki dönem türk toplumunun dönüştürülmesi çabasından nasibini almış bir sinema dönemidir. altyapısı hiç kuşkusuz politiktir.
ali / sakın arkana bakma.
sanıyorum küçük emrah'ın tüm filmler. felakettiler.
İletişim - Kurallar