abdest almak

müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma
hayatım boyunca hiç gerçekleştirmediğim eylem.
kendine müslüman diyen ama dininin emrettiği şekilde yaşamadığı halde kalp temizliği ile cennete gidileceği sananların pek az yaptığı bir temizlenme. allah affetsin.
içimizden biri cünup geziyor. vallah başımıza daş yağacak...
@5 abdest alalım yoksa...
 resim
günümüzde ruh yerine sadece bedenin temizlendiği bir dini emir.
abdeste “niyet ettim allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır.

sonra “euzübillahimineşşeytanirracim, bismillahirrahmanirrahim” diyerek euzü-besmele çekilir.

üç kez eller bileklere kadar yıkanır, ellerri yıkamak farzdır.(bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,

sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,

avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır.

sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, kolları yıkamak farzdır.

her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,

ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,

sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,

sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. ayakları yıkamak farzdır.

böylece abdest sona erer. abdestten sonra abdest namazı kılanabilir.