agnostisizm

kelime anlamı olarak bilinmezcilik ya da bilinemezcilik, tanrının var olup olmadığını bilemediğimizi bu sebepten evrenin nasıl yaratıldığını da bilemeyeceğimizi ileri süren felsefik akımdır. ayrıca eskiden benim de içinde bulunduğum güruhtur fakat her zaman şunu da eklerdim:'' tanrı varsa bile hiç iyi bir varlık değildir.''
benim de içinde bulunduğum felsefik akım. an itibariyle felsefe yapmak için kafam fazlasıyla güzel olmasaydı upuzun bir entry girerdim.
kesinlikle cevaptan kaçmaktır. adeta birisinin adres sorup "hocam hiç bilmiyorum başkasına sorun" demekle aynı şeydir. hayat ying yang gibidir. ya beyazdır ya siyahtır bunların içlerinde de karşıt renkler vardır ama orta renk asla yoktur. ya evet vardır ya da hayır yoktur. agnostisizmi savunuyorum diyip okumaktan kaçamazsınız gelin buraya.
şüphecilik. hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesincilerin inancı bence.

kanka yaa bence allah olmayabilir ama varsa inanırımcılık. saygı duymadığım bi düşünce kimse kusura bakmasın.
tanrının varlığının ve yokluğunun bilinmez olduğunu kabul eden görüş..
bu düşünce akımından kurtulamadigimin farkında olmam ve buna ters olarak belirledigim bir inanca bağlı yaşamak isteğim... kendimle çok fazla celistigimin farkındayım fakat ne istediğini ve ne düşüneceğini bilemeyen bir insan için denemek çok kolay geliyor.

kendimi bildim bileli mensubu olduğum inanç sistemi. bu inancı benimseyen insanların tamamen hayatta ve yaşayış biçiminde bir terslik, tutarsızlık ve çelişkilerin hakim olduğunu ve karar verme noktasında her zaman zorlandiklarini düşünüyorum. biraz hesaplama işi sanırım. bilemedim yine.
çok garantici değil mi ya?
ateistliğin basamağı. doğduğundan beri tek bir tanrının her şeye gücünün yettiğini, her şeyi onun yarattığını bir an bile şüphe duymayan çevreden öğrenerek yetişmiş bireyin dini sorgularken tanrının var olmadığını hayal edememesinden kaynaklıdır zannımca.