ahmet kaya

her duyguyu dizelere döken, her dizesinde bizi içine almayı başaran özgün müzik sanatçısı ve bestecisi.
'rastgele çalan bir ahmet kaya şarkısına eşlik eden bir sevdiğiniz olmalı hayatınızda..' demişler ya aynen o kadar önemlidir benim için.her hangi bir anda duyduğum 'gözüm' hitabının içimde uyandırdığı hissin sahibidir ahmet kaya.

(bkz: ahmet kaya şarkılarında geçen mükemmel sözler )
sözleri anlamlı, güzel şarkı türkü yapıyor olabilir ancak bu vatan haini olduğunu değiştirmez.
bırakın şu vatan haini muhabbetini ve sadece dinleyin. dinleyin ve efkarlanın. efkarlanın ve daha çok için. için ve hayat güzelleşsin. en sevdiğim şarkısını başlık sahibi paylaşmış bu yüzden ben de size güzel bir bilgi vereyim.
ahmet kaya daha ünlenmemişken abisi mustafa kaya daha çok tanınıyordur. ahmet abisinden önüne geçmemesi için rica etmiştir ve mustafa da kabul edip geri çekilmiştir. 4-5 sene önce mustafa kaya da bir albüm çıkarmıştır. sesleri o kadar benzemektedir ki kime dinletmişsem ahmet kaya sanmıştır.
sessiz ve sakin bi şekilde tüm ideolojik duygulardan sıyrılıp düşündüğünde aslında ülkesini ne kadar çok sevdiğini farkettiğin ama ne yazık ki klasik kadere mahkum olarak öldükten sonra değer verdiğimiz bir halk sanatçısı
acı çekmek özgürlükse
özgürdük ikimiz de
elleri çığlık çığlık
yanyana iki dünya
ikimiz iki dağdan
iki hırçın su gibi
akıp gelmiştik
buluşmuştuk bir kavşakta
unutmuştuk ayrılığı
yok saymıştık özlemeyi
şarkımıza dalmıştık
mutluluk mavi çocuk
oynardı bahçemizde

(acılara tutunmak)
şarkıları güzel diye, bir terörist sevilmez.
her konserinde "biz barış istiyoruz, savaş istemiyoruz" diyen, her konserinde "türk ve kürt halklarının kardeşliği" vurgusunu yapan "benim anamın başındaki örtüyü kimse çıkaramaz" diyen bir adama kalkıp serdar ortaç gibi terörist diyenler hala yaşıyor mu hakkaten? cidden mi ya?
her konserinde barışı özleyen barışçıl güzel şarkılar yapan ve vatanperver! ahmet kaya nin bir konserinden görüntüler..