akkuyu nükleer santrali

mersin'de ruslar tarafından yapılacak olan, 2023 de bitirilmesi planlanan santraldir. bu gün temeli atılmıştır. çeşitli tartışmalara yol açmıştır.
gereksiz gördüğüm santraldir.
suyuna sahip çıkamayıp nükleere girişmek bana mantıklı gelmiyor arkadaş umarım sıkıntısız olur da içim rahat değil.
ülke olarak gelişmek bir sonraki seviyeye geçmek istiyorsak gerekli olandır. risk yoksa başarı yoktur.
geç bile kaldık pek çok ülke nükleeri kurdu sömürdü vazgeçiyor
doğru kullanıldığı takdirde ülkemiz için çok faydalı olacak santral. dünya'da gümüşten bile daha fazla uranyum rezervi bulunuyor. nükleer enerji çok verimli bir yöntem. destekliyorum,ancak içimde türk hükümetine karşı bir güvensizlik var. umarım becerebilirler.
az önce youtube de video izlerken devletin yapmış olduğu nükleer enerjiyi destekleyen bir reklam gördüm bilim için milli enerji falan filan artık ülkeler nükleer santralleri kapatıp yenilenebilir enerji gruplarına yönelirken modaymış gibi nükleer enerji yapılması ne bileyim ya biraz salaklık gibi geldi ülkemiz ve coğrafi konumumuz doğru ve akıllıca yönetilmiyor.
mersin halkının bir dizi pasif direnme ile karşı çıktığı durum.
2023'te ilk ünitesinin yapılması planlanıyormuş.. (bkz:putin) ile (bkz:tayyip erdoğan) ortaklığı sonucu "20 milyar dolarlık yatırımla yapılan santral 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimiyle istanbul'un enerji ihtiyacını karşılayabilecek."
açıkça konuşmak gerekirse daha depreme dayanıklı ev yapamayan bir ülke nükleer santral kuruyor.. nükleer atıkları güvenli bir şekilde saklamayı dünya üzzerindeki hiçbir ülke'nin başaramaması bir yana o santral kurulduktan sonra oluşabilecek bir kazada; bebeklerin sakat doğması ve kalıtsal hastalıkların başlamasıyla birlikte marmara depreminden daha feci bir yıkımla karşı karşıya kalabiliriz..