amigdala

beynin küçük eniştesi olan amigdala, yunanca badem demektir. ismini bademe olan benzerliğine borçludur. amigdalanın temel işlevi duygusal ve sosyal olayları hafızaya atmaktır. ayrıca duygusal olayları çözümler ve bu olaylarla ilgili anıları depolar. erkek ve kadınlardaki amigdalanın, duygusal durumlara farklı tepkiler verdiğini söyleyebilirim bu arada.

bazı duyguları hissedebilmek ve karşı tarafın duygularını anlayabilmek için amigdalaya sahip olmamız gerekir. örneğin korku duygusu, amigdalayla ilişkili bir duygudur. bir kişinin öldürüldüğünü görmek kalbimizin daha hızlı çarpmasını sağlar mesela di mi. korkunun sebep olduğu bu iç güdüyü sağlayan amigdalanın aktif hale gelmesidir. amigdala ayrıca bu korkunç öldürülme olayını hafızada depolar, ne zaman bu olayı tekrar düşünürsek o gün ve olay gözümüzün önünde belirir ve korkunun neden olduğu titreme, ürperme gibi diğer belirtileri de tekrardan yaşarız. bu da gösteriyor ki amigdala kişinin o deneyimi yeniden yaşamasını sağlayan duyguları ve anıları saklar. ayrıca araştırmacılar amigdalaları hasarlı olan kişilerin hiç bir korku belirtisi göstermediklerini tespit etti.

bipolar, panik atak, anksiyete gibi türlü psikolojik rahatsızlığı olduğunu düşünen, kendi kendine tanı koymaktan haz alan arkadaşlar, belki de amigdalanız anormal bir şekilde çalışıyor, bir baktırın derim..
amigdala ruhla beyin arasındaki tek köprüdür. insanın hayatta kalma iç güdüsü buradan gelir. panik atak, genel anksiyete gibi rahatsızlıklar hastalık değil bozukluktur. amigdalanın yanlış sinyaller vermesinden ibarettir. bozuklukların düzelmesi duyguları kabullenip kontrol edebilmekten geçer.