angut kuşu

bilimsel adı tadorna ferruginea olup ördek familyasındandır. kiremitrengi tüyleri olan bu kuşların erkek olanlarının boynun ida siyah halkalar vardır, dişilerinin ise göz çevresi veya boyun kısımlarında beyazlık bulunur. hakkında bilgi edindiğim kaynaklar evcileştirilebilir olduğunu belirtiyor.
angut kuşunun asıl olayı özelliğidir. benim de nickimin sebebidir. angutun özelliklerini taşıdığımı düşünüyorum.(bkz:özelliklerini taşıdığın bir hayvan)

çok uzatmadan gelelim güzelim kuşun özelliklerine:
en meşhur özelliği sadakatdir;eşi öldüğünde yırtıcılardan korumak için kendisi de ölene kadar eşinin başucunda bekler. ürkek yapısına rağmen nolursa olsun ölen wşinin yanından ayrılmaz ve ona bakar. "angut gibi bakmak" buradan gelir. keşke herkes sevdiklerine angut gibi bakabilse.

angut halk arasında "kaba, aptal" anlamına gelen argo sözcük olarak kullanılır. halk arasında bu manalara gelmesinin sebebi:
angut kuşu rüzgarı arkasına alıp uçmar buraya kadar sorun yok. rüzgar arkada uçmak kebap iş eyvallah ama iş konmaya gelince diğer tüm kuşların aksine aptalım benim yine rüzgarı arkasına alır ve sendeleyerek ya da taklalar atarak, düşe kalka gerzek bir iniş yapar. işte bu nedenle, aptallıkla bağdaştırılır. aptallığından sadakatine benziyoruz. biraz nick altımsı oldu ama...