antik heykellerdeki penisin küçük olma sebebi

çeşitli müzelerde küratörlük yapmış olan ellen oredsson , blogunda bu soruyu şöyle cevaplamış:

eril güzelliğine ve erkeklerin dış görünüşüne dair kültürel değerler heykellerin yapıldığı dönemler oldukça farklıymış. bugün büyük penisler, değerli pornografik ürünlerimizin de yardımıyla, erkekçe ve değerli olarak görülürken, antik yunanlılar büyük penisin pek de sevilmeyen üç özelliği temsil ettiğini düşünüyorlarmış; aptallık, şehvet ve çirkinlik.

o dönem küçük penisler; entelektüelliği, kültürlü oluşu temsil ediyormuş. büyük penisin tasvir edildiği eserler de ise cezalandırılmış erkekleri, çirkinliği, aptallığı, lanetlemiş verimliliğe vurgu yapılıyormuş.

kaynak: http://www.howtotalkaboutarthistory.com

günümüzde büyük penisin bu kadar abartılmış olması, önemsenmesi gereksiz değil mi? bakın antik yunan çözmüş olayı.
bu önermeye sahip ve iddiasının peşinde araştırma yapıp makale yazacak kadar takıntı eden ellen abla, bir kere dönüp de "ulan bir de piriapos var bereket tanrısı" dememiş. görmezden gelmiş. nasıl görmezden gelebildiği daha büyük bir muamma. sanki piriapos antik değil. yoksa antik değil mi lan? inşallah antiktir. korktum şimdi bak.
ikinci yoruma istinaden sorunun cevabı için victoria'nin priapos yorumuna bakabiliriz.

genel olarak özetlersek sanat, dönem ve şartlara göre zihniyet değiştirdiği gerçeği. grek sanatı dişi iken roma sanatı daha eril özellikler gösterir.
üçüncü yoruma istinaden (bu böyle gider) victorianın piraposu fark etmiş olması ellen ablanın fark etmediği gerçeğini değiştirmez

hera hangi akla hizmet lanetliyor roma tanrısını. haddine mi? sen ki herasın. olimposlu yunan tanrıçasın. yakışıyor mu sana roma tanrılarının işine karışmak. apollodan ya da jüpiterden bir kere duydun mu hiç "venüs taş gibi, afrodit mi en koftisi o be!" gibi laflar. hayır herkesin bin tane tanrısı kendine.

bak adam sizden yüzyıllar sonra bile demiş senin dinin sana benim dinim bana. ayıp ya. yunan tanrıçası roma tanrılarına laf söyleyecek. yelloz kırarım tacını.