apateizm

''tanrı var mı yok mu?'' ,'' din var mı yok mu?'' tarz sorulara ilgisiz olma durumudur. tanrının olup olmaması hayatımda hiçbir değişiklik yaratmayacağı için umurumda değil diye bir yaklaşım içindedirler. kendimi tanımlarken kullandığım kelimelerden biridir. her ne kadar günümüzde hatta çok eski tarihlerden beri dinler hayatımıza o kadar fazla müdahale halindedir ki beni ilgilendirmiyor demek de yanlıştır. kimsenin kimseye karışmadığı bir yerde yaşamakla mümkün olacak ve bir nevi ütopya olsa da apateizm güzeldir. sevin, kollayın.
agnostiklerin düşüncesi ya da herhangi bir şeyi düşünmüyor olması oluyor zannımca.
tanrının varlığı ya da yokluğu beni ilgilendirmiyor diyen görüş. kısaca "varlığı da kanıtlansa, yokluğu da kanıtlansa ben bugün yaşadığım gibi yaşarım" demektir.
"varsa bi duanı alırım annecim ama saat tam 16:40 da karşıdan karşıya geçerken dikkati dağılmış bir şoför ile buluşacağım." diyorsanız nur topu gibi apateistsiniz.

çok alakasız gibi görünse de determinizm altyapılı bir düşüncedir. mistisizm ve metafizik'i reddeder. zira ön görülebilir bilgiler şüphe ve gizem i ortadan kaldırmaktadır.