baba

anneniz ile birlikte sizi var eden ikinci kişi, genellikle annenin kocası.

bu kişi genelde sizin doğumunuzdan itibaren bir çok masrafınızı üstlenir. sizin de bu fedakarlığa karşılık olarak söylediğiniz ilk kelime onun adıdır. bundan sonrası ise büyük bir hikayedir. ağırlığınızı kaldıramayacak düzeye gelinceye kadar sizi omzunda gezdirir, havalara atar , her zaman tutamayabilir.

eğer siz daha da ağır olmanıza karşın sizi hala sırtında taşıyor ise fiziksel engelinize rağmen okumanızı; büyük insan olmanızı, herkes gibi normal bir birey olmanızı, hayattan kopmamanızı istiyordur.

ergenlikte en çok kavga ettiğiniz arkadaşınız babanızdır. cebinden parasını çalıp sigara aldığınızı bildiği halde asla sesini çıkartmaz. çünkü o da genç oldu , o da aynılarını yaptı. bir çok hatanıza göz yumar , yeterki onu aptal yerine koymayın !

ergenliğiniz geçtikten sonra ise akıl hocanız olmaya başlar. size paranızı nasıl idare etmeniz gerektiğini, hangi devlet dairesinde hangi işinizi nasıl yaptırmanız gerektiğini, araba sürmeyi, hanımları nasıl tavlayacağınızı, kravat bağlamayı, ayakkabı cilalamayı, tavla oynamayı ve nicelerini öğretir. hatta bunun gitar çalmayı öğreteni bile vardır ama bunu öğretmedi diye sizdekinin mükemmel olmadığını sanmayın. bilseydi öğretirdi...

size tüm bilgi birikimini aktarabildikten sonra baba, içi boşaldığı için büzüşür.
saçları dökülür, boynu bükülür, sırtı eğilir. tırnakları bile uzamayacak kadar yaşlanır. nihayetinde baba size bir baston, siz taa lisedeyken aldığı bir çift ayakkabı, bir de iyi bakmanız gereken bir " anne" bırakıp geri dönmemek üzere hiç birşey söylemeden sizi terk eder...

çünkü babalar duygularını belli etmekte yetersizdirler.

 spoiler!
bunun çok pis olanları da vardır; osuran, 2 ayda bir banyo yapan, ayakları kokan, diş fırçalamayan, alkolik, çapkın, küfürbaz, dolandırıcı, katil, mechul... iki duygusal entrye kanmayın, öz evladına başka gözle bakanı bile vardır. ama onun sadece adı babadır. bi anlamı yoktur. yakalanmayacağınıza eminseniz öldürebilirsiniz bile .
annemin gidişiyle kardeşime ve bana hayat olan insan.
kimseye değişmem. kendisini her an her dakika özlerim bu yüzden üniversite yıllarım çok zor geçiyor.
her gün arar, kızım seni özledim, kızım iyi misin?
çok şanslıyım böyle bir insana sahip olduğum için. her zaman dua ederim babam gibi bir eşim olsun diye.
annemin yıktıklarını bir bir yeniden inşaa edip bu hayatta beni tek bırakmadığın için teşekkür ederim baba.
seni çok seviyorum.
iyi ki varsın.
ah babam, kıymetini bilemedim.
baba kimdir. zordur tanımlaması. sever mi sevmez mi belli değil. korur mu umursamaz mı belli değil. baba kimdir. olmaktan korktuğum insan sanırım.