bayan mı kadın mı

kızların evlenirken nikah memurunun ‘sizleri karı-koca ilan ediyorum’ da ki ‘karı’ kelimesine sevinip kendilerine bayan denilince ‘hoşt ulan’ diye tepki vermesi çelişmeler silsilesinde ki silsileler den biridir.
kadın.
nedeni ise farkında olmadan kız çocuklarına yüklenen eksiklik hissidir. toplumu ayrıştırmaktır bu. kişinin bekaretini öğrenmeye yönelik kelime oyunudur.

he tabi kadınlar cinsel obje olarak görülmeye devam edildikçe maalesef ki tecavüz taciz olaylarının meşrulaştırılması da devam edecektir.

(bkz: kadın erkek eşitsizliği )
bay-bayan hitap kelimeleridir.

örnek: bayan bakar misiniz?

kadın erkek bunlar ise cinsiyet belirtirken kullanılır

örnek: kadın öğrenciler
bana göre kadındır şahsi düşüncem olarak bayan kelimesının karşıdaki kişiyi bayan gibi bir anlamı oluyor o yüzden kadın kelimesi daha iyi
bana göre kadındır şahsi düşüncem olarak bayan kelimesının karşıdaki kişiyi bayan gibi bir anlamı oluyor o yüzden kadın kelimesi daha iyi
bu bayan kadın muhabbeti konusunda kıl bir arkadaşım 'bayan demiyoruz yalnız canım kadın diyoruz' tarzında yayvan ağız beni uyarmıştı. o zaman da bi anlam verememiştim hala da anlam veremiyorum biz yıllarca bayan kelimesini tuvalletler dahil olmak üzere her türlü cinsiyet ayrımı yapmak için kullandık eee bayan olunca ne oluyor kadın olunca ne oluyor neymiş efendim 'bay' dan türemiş sana kadın denilincede bayan denilincede aynı şeyi anlamıyor musun? böyle basit şeylere takılmayalım. hem bayanların hem kadınların önünü açalım gençler
aradaki farkı bilmeyen cahillerin bi zahmet yorum yapmaması gereken başlıktır. kadın tabii ki.
ayrıca bayan kelimesinin kabul edilmemesinin baydan türemesiyle bir alakası yoktur.
hanımlarımızın saçmalaması.

siz kendi haklarınızı korumayı sadece bayan değil kadın! demek sandığınız sürece kadın olarak hitap edilen bayanlar olarak kalacaksınız.
genel olarak “kadın” olarak hitap edilmesini tercih ederim ama bunun feministlikle bir alakası yok. hitap ederken kulağa daha hoş geliyor
gelmişiz 21. yüzyıla tartıştığınız şeye bak. kadın ulan işte 50 kere mi diyecekler?
kadın kadındır, bayansa sadece hitaptır.

partilerin bayan kolları yok, kadın kolları var...

pozitif ayrımcılık bayanlar için değil, kadınlar için sözkonusu ediliyor...

türkiye'de bayanlara seçme ve seçilme hakkı değil, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir...

8 mart dünya bayanlar günü değil, dünya kadınlar günü'dür...

25 kasım uluslararası bayana karşı şiddete hayır günü değil, kadına karşı şiddete hayır günü'dür...

türkiye bayanlar basketbol ligi değil, türkiye kadınlar basketbol ligi'dir...

ve en vahimi türkiye'de bayan cinayetleri artıyor değil, türkiye'de kadın cinayetleri artıyor....
kadın kadındır tartışmaya gerek yoktur. bayan cinsiyetçi bir kelime bunun farkına varmış yerlerde kadın wc yazar mesela.
bayan değil kadın diyerek feminizmi bundan ibaret saymaktır
(bkz:kendini doğru ifade edememe)
arada ki farkı ve bu kadar kafaya takılmasını hala anlamış değilim. ben bayan deyince de kadın deyince de aynı şeyi anlıyorum. şunu anlarım kız ve kadın diyerek ayrım yapmaya karşı olabilirsiniz ama bunu gidip anadolu da bir yerde yapmaya kalktığınızda sonuçlar istediğiniz gibi olmaya bilir. anadolu'nun bir yerinde 16 yaşında bir kadın bireye kız değilde kadın deyin bakalım ne oluyor.
ikisi de garip,beyefendi mi adam mı ? diye sorsak ikisi de aynı dersiniz.fakat bayan mı kadın mı sorusu sanki tanrıya laf atıcakmış gibi bir algı oluşturan toplumumuzun kafası mükemmel
hanımlar bu kadar kasmayıınn ya
çok da umurumda değil,benim için hiç fark etmez açıkçası. ara ara bayan ara ara kadın derim,bunu da kötü bir niyetle yapmam. ama karşımdaki kendisine farklı bir şekilde hitap edilmesini istiyorsa ve bu isteğini bana aktarırsa ona göre hitap ederim elbette.
hitap şekli olarak bayan, cinsiyet belirtirken kadın
emin değilim ama "hatun !" olmadığı kesin.
ben polemiğe girmemek için "hanımefendi" diyorum.
bayan bir hitap şeklidir fakat bunu kibarlık olsun diye gerçekten altında gizli bir sebep olmadığını hissettiğim insanlarda pek yadırgamıyorum ama gerçekten bekareti öğrenmeye yönelik bir anlam varsa hiçbir şekilde kabul etmem. bayan kelimesinin yanında bir de hatun kelimesi vardır ki bu kelime beni en sinir eden kelimelerdendir. hanımefendi en uygunudur benim için.
kız kelimesine gelirsek, kullandığımız ve kullanılması beni rahatsız etmeyen bir kelime. küçük kız çocuğuna kadın çocuğu diyemeyiz saçma olur. mesela genç kız yerine genç kadın denilmesi bana göre daha uygun olur. ama işte toplumca bunların ayrımını yapmakta zorluk çekiyoruz. bazen kullanılanlar kalıbına değil kullanım niyetine bakıyorum. çünkü zaten bu ayrımı beceremiyoruz. üzücü.
geçenlerde lisemi ziyaret ettiğimde şöyle bir tablo ile karşılaştım. öğrenciler gerekli cevabı vermiş gibi gözüküyor.
 resim
kadındır fakat hatun olsa daha çok tercih edeceğimdir.
her kız, kadın olabilir, bayan olabilir ama hatun olamaz.
  • /
  • 2
İletişim - Kurallar