bayan mı kadın mı

biz hala "bayan mı? kadın mı?" olduğunu tartışalım, sen hala bayan de, zaten kendine de sürekli bay diyorsun.
benim için farketmeyen, sözde kadın hakları savunucuları için kadın olan, yemeğe çıkarttığı kız arkadaşının sandalyesini çeken erkek için bayan.
bayan kelimesi kadar kadın kelimeside itici olması gereken hanımefendi
bir topluluğa ya da resmi bir durumda bir hitapta bulunacaksanız baylar-bayanlardır hitabet şekli fakat sırf kibarlık olsun diye pardon bağğyaan saat kaç diyenleriniz pardon bay saat kaç nasıl olmuyorsa bayan da olmuyor ergenlik dönemini geçirmiş erkek çocuklar nasıl oğlan yerine erkek oluyorsa kız çocuklarımız da kadın oluyor hormonel olarak aynı süreci tamamlıyoruz çünkü ve kadın yeterince kutsal yeterince anlamlı yeterince kibar bir kelime kibarlaştırmaya çalışmanıza gerek yok ki ayrıca bayan kelimesini kullanınca da sadece lügat hatası yapmış oluyorsunuz zira açıklayayım:
nasıl fransızcada mösyö ve madam varsa ingilizcede mr. ve mrs. varsa türkçede de bay-bayan bulunmaktadır arkalarından soy isim gelir cinsiyet belirtilmesi gerekmeyen bir hitap şeklidir ülkemizde alışılagelmiş bir hitap durumu olmadığından günlük hayatta pek kullanılmaz resmi durumlarda kullanılması gerekir.
özetlesi bağğğyaan deyince kibar falan olmuyor aksine görgüsüz ve adab-ı muaşeretten bir haber oluyorsunuz yiğitlerim.
aklı baliğ insanların nerede hangisini kullanması gerektiğini bildiği, kimisinin de kendince bekaret testi yapmak adına yokladığı iki kelimedir efenim.
yıl 2018 olmuş hâlâ bu cümleye takılıyoruz. önemli olan cümleler değil, karşı cinse yüklediğiniz anlamlardır. sen sev, saygı göster ne dersen de bizene?
bayan dediğinde kibar olduğunu zanneden bir kitle mevcut.
cinsiyet vurgulanan yerlerde kadın denir.
erkek kelimesinin kullanıldığı her yerde kadın kelimesi söylenir.
illa kibar olmak(!) istiyorsanız hanımefendi demeniz yeterlidir.
ülkece öyle bir yerdeyiz ki lügatmış etimolojiymiş bilmem neymiş bu konulara girilse de ne fayda. saygı duyulsun yeter. kadının varlığına saygı duyun da biz bayan da oluruz hanımefendi de çiçek de. ama yeter ki saygı duyun.
hala bu tartışma sürüyor mu diye isyan etmeye zorlayan başlık. her yerde yazdık, herkese söyledik, bilinclenin ve kabullenin artık.
bayan demek kabalıkmış. kadınmış doğrusu.
pardon bağyan bir bakar mısın
bu soruyu sormamalısın bile vallahi feministler duyarsa seni bulup gebertir
benim "avrat" olarak cevap verdiğim tartışma. üstelik çok da hoşlarına gidiyor. istediğini diyebilirsin canım diyorlar. yani insanlara kendinizi sevdirebildikten sonra sıkıntı yok. ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemli.
aslında kadındır. 2 yaşında da olsa 20 yaşında da 80 yaşında da olsa kadın kadındır. bunu bilir bunu söylerim. fakat sırf nezaket olsun diye size bayan diyen (bu ayrımdan haberi olmayan insanlar için konuşuyorum) bir insanı sözde yüksek feminizm duygularınızla aşağılayamazsınız. tamam dilimize oturmuş,eyvallah alışmışız,tabiki artık bitmesi gerek,herkesin bilmesi gerek,haklısınız; ama şunu da unutmayın en doğrusunu savunan insanlar bile yersiz yerlerde zamanı değilken bunu yaptığı için aklınız almayacağı cezalara çarptırılmış, haklı olduğu halde haksız duruma düşmüştür. haklı bir mücadele peşindeyseniz eğer ve neden bayan değil de kadın diye sorulduğunda yapacağınız ikna edici bir cevabınız varsa, zaten siz bilmemezlikten mi yoksa inatla mı söylendiğini anlarsınız bu kelimenin. yerini bekler güzelce açıklar susarsınız. anlayıp anlamamak karşınızdaki kişinin zihin açıklığına bağlıdır. sahte feministliğe gerek yok, doyduk kusucaz.
kadın’dır o bayan olsa duramazsın. seslenirken de hanımefendi’dir.
hanım demek çok tatlı değil mi?
  • /
  • 3