bilim

büyük paradigma kurucularının giydirdiği doğru yöne çevrilmiş at gözlükleri doğrultusunda ilerleyen teknoloji ve araştırmalar bütünüdür.

paradigma kurucuları olarak pisagor, da vinci, newton, einstein, kant, auguste comte gibi bilim adamları ve filozoflar gösterilebilir.

tüm bilimlerin ortak amacı ise "tek" e olaşmaktır. tek denilen ise "evrenin ortak yasası"dır. buna en yakın olan bilim ise " fizik"tir. zira en büyük ölçekteki ve en küçük ölçekteki varlıkların mantık ve davranışlarıyla ilgili doğru açıklamalar yapabilip bunları ilişkilendirebilmiştir. (elektron , gezegen benzerliği gibi.)
kendisiyle uğraşması zordur. emek ister. hayal kırıklığı ister. göz yaşı ister. aç kalmak. umursanmamak ister. felsefe ister. metodoloji ister. ama en çok yenilik ister. ha ben bilim yapacağım diyorsanız size bir iki cahil tavsiyesi:
bilimin ilk adımı felsefedir. öyle çok olmasada platon ideasını aristo evrenini gazali nedenselliğini dekart akılcılığını bakon gözlemciliğini paper mantğını bilin. felsefesiz bilim olmaz. ikincisi bilim tarihi bilin. bu ikisini öğrenince alanınızın metodolojisini öğrenin. snrası allah kerim
elon musk tarafından ''neyi bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok'' olarak tanımlanan geleceğin dini.