bira

sümerliler döneminde icat edilmiş olan çorba.

o zamanlar buğday arpa ve benzeri tahıllar şerbetçiotuyla mayalandırılıp hazırlanırmış. kıvamı çok daha koyu olurmuş ve temel gıda maddesiymiş.

sümer şehir devletlerinin kralları işçilere yevmiyelerini bira ile ödermiş, bira içen işçiler daha bir şevk ve keyif ile çalışırlarmış. ilk taverna ve birahane kültürünü de sümerliler çıkartmışlar.

daha sonraları zenginleşen sümer toprakları başka yiyeceklere yönelmiş ve bira kıvamı seyreltilerek alkollü içecek sınıfının ilk üyesi olmuş.

günümüzde bar kültüründe önemli yeri olan biranın anadolu topraklarındaki ilk üretimini 1800'lerde bomonti bira imalathanesi yapmıştır. şu an dünyada almanya, abd ve lüxemburg en kaliteli biraları üretmekte/tüketmektedir.
envayi çeşit bira içtim belki 50-60 çeşit ama ben efes maltçıyım
deniz kıyısında çerez ile birlikte güzel gider.
adabı vardır biranın herkesle içilmez
çoğu kişinin taşak suyu yada sidik suyu olarak tabir ettiği ancak arkadaşlarınla bi masada oturken muhabbet eşliğinde en iyi giden içkidir ayrıca ucuz...

edit :ha bir de şöyle bir şey var bir çok kızın tercihi(bkz:bomonti filtresiz)
irish’te ictigim portakal ve kisnis aromali bugday birasindan sonra klasik tekellerde satilan biralari icememeye basladim.

(bkz:blanc)
allah askina deneyin.
önceden içilmesini hamallık olarak gördüğüm fakat son zamanlarda sadece onu içerek bütün gün çakırkeyf dolaşmayı öğrendiğim için gözümde yükselen alkollü içecektir.
her yerde, her türlü içilebilecek yegane içki. kültürüne sahip olmak, farklı aromaları denemek ayrı bir zevktir. (avrupa'da "göbek yapıyor yav" dediğiniz efes'i lök lök gömüyorlar.)
deniz+plaj+bira sezonunun gelmesiyle raflardaki yeri daha da güzel olacaktır.
"göbeği" sıfatı aldığında pişmanlık hissetirebilecek soğuk tüketilen içecek.
içkidir. alkol oranı ve etkisinden ziyade keyfi serinliği ve tadı için içilmelidir. sohbet esnası, gün batımı , güzel bir akşam yemeği gibileri anların tacıdır
her gün bugün bırakacağım deyip her gün tekrardan başladığım şey e edirnelilere bira sorulmaz
tanrı'nın bizi sevdiğinin ve mutlu olmamızı istediğinin kanıtıdır
cehennemde bayat bira ve yaşlı orospuyla cezalandırılacağımızı düşündüğün az alkollü alkollü içecek.