bu hayatta hep iyilik yapıp asla kazanan olamamak

efendim bu benimdir. bütün sevdiğim hoşlaştığım beylere hep iyilik yaptım ama hiç kazanamadım. siz siz olun itlikten piçlikten şaşmayın.
erkeklerin tabiri caiz değilse anasını sikeceksen senden kralı olmaz
karşılık beklenerek yapılan iyilik midir? sorusunu sordurur. (bkz:pragmatism)
burada görülen daha çok pragmatik bir davranıştır, hissedilen ise kişinin kendi pragmatist yaklaşımını inkar edip kendi davranışlarını iyilik kisvesi altında sunması ve kendi kendisini bu delüzyona kaptırmasından geliyor.*

öte yandan kazanmak için kötülük yapılabilir, kötülüğün temeli budur.* machiavellianism. bireysel kazanım için iyilik yapılmaz. çünkü iyilik karşıdan bir şey beklemeden kendinden vermektir. okudum ve kabul ediyorum dersin iyiliği yapmadan önce.
her önünüze gelene iyilik yapmamayı öğreneceksiniz. iyilik bir lütuf değildir. hak edene yapılır. amele gibi her gördüğünüz insana yapmayın. daha çok ağlarsınız.
işin püf noktası: iyilik yaparken kendinden ödün vermemek. ama bu imkansız gibi bir şey. en son iyilik yaparken aşık olmuştumsjdfhsjhf
ben iyiliğe iyilik demem kazanmak için yapıldıkça
hep iyilik yapıp asla kazanan olmadığını henüz anlayabildiği için kendisini tebrik ediyoruz.
herkesin benim diye nitelendirdiği durumdur.

illaki her insanın karşısına iyi niyetini suistimal eden insanlar çıkıyor, sizin de çıkmıştır. asıl sorun şu ki acaba hiç iyi niyeti suistimal eden taraf oldunuz mu?
İletişim - Kurallar