bursa

“çanakkale’ye okumaya nereden geldin?” sorusuna en çok verilen cevap olmaya aday şehrimiz.
güzel şehir. nilüferden çıkma ama kaparlar seni.
türkiye similasyonu gibi olan şehirdir. doğudan batıya gittikçe medeniyet artar
en keskin tespiti yalnızlığı sek içen dayı yapmış. ekstra bilgi vereyim.

insanının sabah uyanır uyanmaz iskender yeyip öğle molasında kayak yaptığı dünyadaki tek şehir.(bkz: yok artık)

nilüfer'den kestel'e kadar demir ağlarla örülmüş, trafiği istanbul'u aratmayan sanayi şehridir. sanayinin yanı sıra tarımda da bir inci gibi parlamaktadır. suriyeli mültecilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında olmasıyla birlikte yerleşik halkının yine büyük kısmı artvin ve bulgaristan göçmenlerinden oluşur.

geçtiğimiz yıllarda adı 14 milyon liralık yolsuzluğa karışan burulaş ve ulucami yanında kendini patlatan intihar bombacısı ile gündeme gelmiş şehirdir.

uludağ üniversitesi bu şehrin içindedir.
denizi, dağı, tarihi ve yemeği bir arada bulabileceğiniz nadir şehirlerden biridir.
her yere 1 2 saat olması dolayısı ile ilerde yaşamayı düşündüğüm yer
türkçe dışında her dilin konuşulduğu nadir şehirlerimizden. ayrıca kültürel ve sanatsal etkinlikler çok asgari düzeyde. daha doğrusu bu etkinlikler durumu iyi olanlar için var maalesef. çanakkale'ye geldikten sonra insan anlıyor ki büyükşehir olmanın hiçbir önemi yok kent meydanının merdivenlerinde oturmaktansa çanakkale'de golfte oturmak bin kat daha iyidir.(evet ben de çanakkale'de daha fazla kalmak için elimden geleni yapacağım.)
abartılmış balon şehir.
çanakkale ye 271 km,3 saat uzaklıkta bulunan memleketim
doğası ve gezilecek yerleri say say bitmez. ancak sosyolojik yapısı mahvedilmiş şehirdir.
fazla güzel olmayan ama nilüfer semti gayet güzel olan şehirdir.
çat pat 9 senedir bulunduğum güzide şehir. (bak memleketim demiyorum)
son seçimlerden sonra umudumun kalmadığı memleketim, pü allah belanızı
adını kral 1. prusias'tan almıştır ki, kendisi aksak prusias olarak bilinir. tecrübeli bir kraldı, avrupa'dan anadolu'ya göç eden kelt kabilelerini biçmiştir. kelt akınları arkadan destek alarak sürmüş, bir kere de bergama kralı attalos tarafından hezimete uğratılan keltler, yozgat'a yerleşmeyi uygun bulmuştur (avrupa'dan geldiğin yetmiyor, bir de yozgat'a yerleş... net gerizekalı olduklarını düşünüyorum).

tahta yanlış oğlunu çıkarmaya çalıştığı için öz oğlu tarafından öldürülen 2. prusias'ı atlayarak, 4. nicomedes'e gelirsek, kendisi julius caesar'la sıradışı bir ilişki yaşamıştır. hatta julius caesar'ın, meşhur "her kocanın karısı, her kadının kocası" yönündeki ününü kendisine borçlu olduğu söylenir.

tarih cidden tekrardan ibaret sanırım.