çanakkale

şehir dışından gelip herkesin bok attığı ama herkesin sömestr ve yaz tatilerinde deli gibi özlediği yerdir.
içerisinde bulunulan şehirdir.

istanbul ile birlikte dünyada 2 tane olan, ilkinin fethi ile bir çağın kapanıp yenisinin açılmasına sebep, iki kıtayı tek şehirde toplayan bir cennettir.

kimilerine göre cennet parçası, kimilerine göre sinüzit başlangıcı, kimilerine göre ise anavatan toprağıdır.

geçmişinde her ne kadar bir çağ kapatıp açmadıysa da, geçilememesi gibi yüce bir özelliği ile yepyeni bir devlet için atılan ilk tohumudur.

boğazı doğası denizi havası ile başkadır, nisan mayıs aylarında ağızlara bir parmak bal çalar.

şehitliğin manevi duygusu
assosun cennet gibi koyları
ayazmadan akan berrak suları
bozcaadanın muhteşem gün batımı
kordondaki hafif meltem esintisi....

kısacası gençliğimin kimi zaman heba olduğunu düşündüren, çoğu zaman da verdiği huzur ve sakinlik sayesinde olgunlaştıran bir şehirdir çanakkale.
esnafı aşırının ötesinde cimri olan güzide kent
olum dolu dolu tarih kokar bu sehir. kutsal bir memlekettir. he biraz da balik kokuyor ama kepezden uzaksaniz o konuda sikinti yasamazsiniz.
valla benim su ana kadar gittigim en guzel kent. bu yasima kadar ıstanbul'da yasadigim icindir muhtemelen boyle hissetmemin sebebi ama benim huzuru buldugum sehirdir. kendimi bu kucuk kentte cok daha ozgur hissediyorum.
gezilecek ya da takilicak cok fazla yeri, mekani yok evet ama olanlari da samimi bence. ıstanbul'daki o kapitalizm hissettirisi burada yok mesela. olmasin da zaten.
asiri derecede sahiplendim bu sehri herkes bilip begenip gelip tasinmasin. ıstanbul ızmir vs. olmasin. trafigini sevdigimin sehri be!
he bi de yine kiyaslama yapacak olursak sabah kalktiginizda oyle aceleci ofis insanlari falan gormezsiniz. her zaman gergin ve sinirli insanlar... trafikte ne ana ne avrat birakanlar...
ozetlemek gerekirse canakkale, gurultusuz, havasi, suyu temiz, insanlari sevecen sehirdir gozumde.
tam anlamıyla bomboş, vasatın da altında, kalitesiz şehirlerimizden. hem batıda olup hem de nasıl bu kadar sosyo-politik olarak gerekse şehir fonksiyonu olarak geliştirememiş şaşıyorum bazen.
#13485 ama bu sözlüğe üye olup çanakkaleyi kötülemeyi tercih edeyim çünkü bok atmak çok kolay
gideceğim diye çok mutsuzum. son günlerim burada. 3/4 aylık bir özlem girecek araya. tekrar çöplüğe dönüş. belki 3/4 ay sonra burada değil de başka bir şehirde olacağım. izmir ya da aydın. sanırım buradaki hikayem bitiyor. ne bıraktım diye düşünüyorum da... bir iki şiir, bir iki kitap, belki de bir tutam ben. belki de hiçbir şey.

aaa yok gitmek istemiyorum ama gitmem gerek. :)
küçük izmir diyenlerin daha önce izmir'de bulunup bulunmadığını merak ettiğim şehir.
bir türlü ısınamadım. izmir'i çok özlüyorum...
rüzgarı olmayınca yavan gelen şehir. rüzgara o kadar alışmışım ki rüzgarı bile arıyorum.
bir çok insanının güzel ve sevecen olduğu, şahsen bana maziyi düşündüren ve cephe dönemlerini andıran bir şehirdir neyse ben yakmaya gidiyorum