çingene

geri kalmış bir soydur.
arkadaş bu çingeneleri cennet mahallesi gibi dizilerde izleyip öğrenen salakların "ya eğlence anlayışları çok güzel, yaşam tarzları çok güzel" diye övmesi içimde bir hitler yaratıyor adeta.

sizin dizilerde, filmlerde gördüğünüz, size anlatılan çingene anlayışıyla gerçek çingeneler aynı değil bunu anlamanız lazım önce.

çingenelerin düzenli bir hayatı yoktur. sürekli bir işleri genelde olmaz. günlük çalışırlar. ceplerinde günde 20 lira girse bile o gün işi bırakırlar ve kahve köşelerinde, sokaklarda bira içerler. takılırlar. esnaflıkları boktandır. çünkü haram yerler, haraç alırlar, haraç keserler. esnaf olanları genelde kıraathane'cilik yaparlar. açtıkları kahvehanelerde geceleri fuhuş yaptırırlar, kumar oynatırlar, horoz dövüşü, kaçak dövüş yaparlar. (polis bunlara asla dokunmaz).

aşağı yukarı hepsinde silah bulunur. ve silah kullanmaktan çekinmezler. bağırmaktan, küfür etmekten de hoşlanırlar. birbirlerine her gün bağıra bağıra küfür ederler. kavga ederler. işler mafya işine dönerse, silahlı çatışma bile yaparlar. öldürmekten ve genelde sakat bırakmaktan çekinmezler.

çocukları, kız olanları, genelde 14-15 yaşında kocaya kaçarlar. kendilerine gittikleri yerde koca bulurlar. ve erken yaşta evlenirler. geneli okumaz, eğitimine devam etmez. etseler bile bir bok olamadan evlerine geri dönerler. düzenli düzgün bir iş hayatına girenler genelde azdır. hatta yoktur.

insanlara saygıları yoktur. her olaya karışırlar. her olayın içine girerler. alakanız olmasa bile bunlarla muhabbete girebilirsiniz. çocukları gece saatlerinde yaşına başına bakmadan önünüzü kesebilir. sigara veya para isteyebilirler. bıçak sallayanı, bali çekeni, tinercisi, bonzaicisi çoktur. çocukları genelde 7-8 yaşında sigaraya başlarlar.

kendi mahallelerinde bol bol bonzai ve esrar satarlar. polis yine bunlara bir şey yapmaz. torbacılık yaparlar. bonzai içip millete saranı boldur. başkasının karısına kızına hallenirler. yolda yürüyen bir kızın peşine takılıp laf atabilirler... rahatsız edebilirler...

kendilerine has sözcükler kullanırlar. telaffuzları çok bozuktur. siyasi bir düşünceleri, amaçları yoktur. yani sağmış, solmuş, muhafazakarmış, liberalmiş, herhangi bir görüşe yanaşmazlar. içlerinde bazısı da dindar geçinen dinsizlerdir. aslında akp'yi ayakta tutarlar. çünkü seçim zamanı hükümetin yaptığı torpillerle, yardımlarla iktidar lehine oy kullanırlar. (bazıları torpille işe alınır)

sırf iktidar yalakalığı için eşlerinin, kızlarının başını kapatıp dindarmış, muhafazakarmış modeli çizerler. ama içlerinde pislik vardır. seçim zamanı devletin imkanlarından sonuna kadar faydalanırlar. kanun, kural bilmezler, işleri olsun diye her yolu denerler. bi karakolda, hastanede hatta adliyede karşılaşırsanız davranışlarındaki aykırılığı ve zorbalığı fark edersiniz.

allah bunlardan uzak tutsun insanı. bulaştılar mı siz kurtulana kadar hayatınızı mahvederler.
müzik konusunda çok gelişmiş bir kültürleri vardır.
öncelikle sayın dalyarak, 'çingene' değil 'roman'. geri kalmış ? kime göre neye göre geri kalmış? geri kalmışlık sana göre çadırda yaşamak ise sana bmw,mercedes ile gezen bir dünya roman vatandaş gösterebilirim. mafyalıktan haraçtan vs bahsedilmiş, bu memlekette mafyanın da tefecinin de alası türktür.14- 15 yaşında kocaya kaçanlardan söz açılmışken 10 yaşında cocuga tecavüz edenlerin de, 15 yaşında cocugu karısı yapanın da alası türktür. iktidar yalakalığı konusunda ise malum kitleden bahsetmek bile istemiyorum. boş yapıyorsunuz boş. bu zamana kadar en fazla saygı duydugum, gıpta ettiğim kız arkadaşım ise senin tabirin ile çingeneydi.
turk vatandaşlık kanununda geçen fakat günümüzde çıkartılmış terimdir. ayrica bu terimin kullanilma nedeni gocmen sifatina girmeyecekler altindadir. düzenlenmiş halinde türk kültürüne bağlı ve türk soyundan gelenlerin göçmen olarak kabul edildiği geçmektedir
herhalde ciddi ciddi hayatında hiç fevzipaşa mahallesinden geçmemiş (en azından duymamış) bu insanlar hatta çanakkale dışında ankara çinçin mahallesi, adanalıların "cono" mahallesi, istanbul tarlabaşı, hacıhüsrev vs. de görmemiş bu insanlar... çünkü ciddi ciddi çingeneleri tertemiz, alnı temiz, türkleri ise hırsız, mafya, tacizci, tecavüzcü, geri kalmış göstermeye çalışıyorlar.

sanırım en çok esrarın, otun, hapın çingene mahallesinde satıldığını bilmiyor bu davarlar. hatta en çok haraç kesilen yerin çingene mahallesi olduğunu bilmiyor. 7'den 70'e herkesin kendinden olmayanlara bulaşıp, ufacık çocukların serserilik yaptığını, insanlara musallat olduğunu bilmiyor.

üstüne daha kendi milletini, soyunu, "çingene" olduğunu kabul etmeyip, (artık nedeni utanmak mı gocunmak mı bilinmez) "roman diyeceksin" diyorlar. çingene demeyi hakaret olarak görüyorlar sanırım. acaba neden?

bu ülkede kaç tane çingene doktor, hakim, savcı, avukat, öğretmen, bilim insanı var da çingeneler geri kalmış değildir düşüncesini savunabiliyor? bak başka ülkeleri geçtim, ben kendi ülkendeki çingenelerin ülkeye yaptığı katkıyı anlat diyorum.

geri kalmamış bir milletse neden senelerdir başka devletlerin altında yaşayıp kendi devletini kurmamış? neden bir devleti yok?

neden senelerdir başkasına yük olup, kaynaklarını sömürüyor? neden sigortasız işlerde çalışıp vergiden kaçıyor, neden düzenli bir meslek yerine günlük kazandığı parayla boş boş oturuyor? neden tek özelliği düğünleri ve kavgaları? neden hırsızlık, gasp, uyuşturucu satışı, fuhuş, kumarın içindeler?... neden senelerdir kendilerine ait bir lider, bir devlet adamı ya da bir önder çıkaramadılar?

yahudi yapıyor, alman yapıyor, ermeni yapıyor da çingeneler neden yapamıyor? bunu sen düşün önce...
bulunduğu toplumda tüm aykırılık ve farklılıklarını koruyarak, uyum sağlayabilen güzel insan.
en büyük eksikliği kendilerine yönelik yazılı bir dilleri ve yazılı kültür ve edebiyatları olmamasıdır. oysa ki son derece değerli bir kültürel birlik ve toplumdur.
İletişim - Kurallar