çocuk istismarı

çocuk istismarı: en geniş kapsamıyla bir yetişkin tarafından istemli veya istemsiz yapılan, çocuğun sağlığını, fizyolojik, psikolojik, sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışlardır. (dünya sağlık örgütü)

maalesef yıllardır ülke gündeminde olan, daha üzücü olan ise gündemimize yeni yeni düşmeye başlayan "çocuk istismarı" haberleri nedeniyle böyle bir başlık girip birazda bilinçliliğin artması maksadıyla bu başlığı açmış bulunmaktayım.
(bkz:3 yaşındaki bir kıza tecavüz edilip öldürülen ülke)

bir önceki paragrafta daha üzücü olanın gündemimize bu tip olayların daha yeni düşmesi derken, burada değinmek istediğim nokta; ülkemizde bu suç maalesef çok uzun yıllardır yaygın bir biçimde işlenmekle beraber gün yüzüne yeni yeni çıkıyor. onlarca yıl ve hala da gün yüzüne çıkmayan bir sürü "istismar" vakaları var. medyanın gözümüze getirmediği ya da ulaşamadığı... susturulan veya sesini çıkaramayan kurbanlar ya da en az o caniler kadar suçlu olan kansızların susuşlarıyla kayda geçmeyen istismar vakaları var.

konumuza geri dönecek olursak "istismar" denilince aklınıza sadece "cinsel istismar" gelmesin. cinsel istismar, istirmarın sadece bir türüdür. istismarı türlerine bakacak olursak:

1-fiziki istismar; çocuğun kaza dışı yaralanması, bir yetişkin tarafından ceza, itaate zorlama gibi amaçlarla uygulanan, zaman zaman ciddi boyutlara varan fiziki şiddettir. fiziki istismara maruz kalan çocuklarda vücudun yumuşak dokularında oluşmuş olan ezilmeler ve morluklar önemli göstergelerdir. bir çocuğun vücudunda bunun gibi ezilmeler vaya morluklar görürseniz, bir çocuğun başını okşamaya kalktığınızda korkarak geri çekiliyorsa (büyük bir ihtimalle ona vuracağınızı düşündüğünden gösterdiği bir refleks) buna sessiz kalmayın. ki bir çocuğun başını okşamaya, yanağını sıkmaya ya da onu öpmeye vs. çocuktan izin almadan, hatta ebeveyninden izin almadan buna kalkışmayın. çocukların çoğu "hayır" demeyi bilmiyordur. ne maksatla olsun vücuduna öylece dokunmaya kimsenin hakkı yoktur.

2-cinsel istismar; çocuğa bir başkası tarafından uygulanan, cinsel haz amacıyla yapılan her türlü eylem cinsel istismardır. bu suçu işleyen failler de genelde yakın çevrede bulunan kimselerdir(aile bireyi, yakın akraba ya da aile yakın komşu gibi kimseler). cinsel istismara maruz kalan çocukların belirtileri ise; okul başarısında ve ilgisinde azalma, tedaviye karşın geçmeyen ağrılar, oral, anal ve vajinal enfeksiyon,
yetişkinlerin cinsel davranışlarını aşırı taklit etme, kendini ifade ettiği yollarda cinselliğe ve cinsel organlara vurgu, sürekli mastürbasyon, parmak emme, biberondan içme, altını ıslatma, büyük tuvaletini kaçırma, uyku bozuklukları şeklindedir. çoğu zaman fiziki istismara da maruz kaldıklarından aynı şekilde; vücutta, ezik, morluk, şişlik, çiz ve yaralar da belirtilerindendir. böyle bir durumu fark ederseniz. sessiz kalmayın.

3-duygusal istismar; çocuğa bakan kişilerin çocuğun ruhsal sağlığı ve gelişimini olumsuz etkileyen davranışları ve onun sağlıklı gelişimi için gereken uygun ve destekleyici bir ortamı sağlamamasıdır. bağırma, aşağılama, küfretme, tehdit etme, ayrım yapma, aşırı baskı-otorite kurma, çocuğu ihmal etme gibi davranışlar duygusal istismar kapsamındadır. böyle bir duruma şahit olursanız. sessiz kalmayın.
faili bir kişi olsa bile bütün insanlığın suçu sayılır. biz engel olmadık. biz kurtarmadık. biz gözyumduk. biz yok saydık.
orospu çocukluğudur. ve ülkemizde çok sık yaşanan iğrenç ve utanç verici olaydır. son zamanlarda leyla ve eylül adında iki kız çocuğunu kaybettik. bu alçaklığı yapanlar ve göz yumanlar namussuz it sürülerine ne diyeceğimi bilemiyorum. ve bu iğrenç dünyaya evlat getirmekten çok korkuyorum.
diğer bir iğrençlik hayvan istismarı ve katli. bu ülkeye bu kadar orospu çocugu nerden geldi ne ara türediler nasıl böyle oldular meraktan ve sinirden akıl sağlığımı kaybedeceğim.
İletişim - Kurallar