çomü sözlük vs ekşi sözlük

çomü sözlük kurulduğu ilk andan itibaren farkını koymaya başlamıştır. özgündür, kalitelidir, eğlencelidir. yeri gelir buram buram trol kokar, yeri gelir ciddi fikir alışverişleri yapar.

ekşi sözlük ise kendini kültürlü gostermeye çalışan, gerçek hayatta (bkz:yumurta nasıl kırılır) türünden insanlardan oluşur. bir baltaya sap olamazlar geneli.
1 aylık sözlük ile 20 yıllık sözlüğün karşılaştırmasıdır. sıkıntılı bir karşılaştıma.
karşılaşılması durumuna en az on yıllık süreç vardır. çok fazla yazar ve bu yazarlardan bir çoğu gerçekten çok bilgili kültürlü insanlar. kendilerini kültürlü sanmaları bu sebepten doğrudur. ayrıca türkiye'de gündemi belirleyici özelliklileri olan bir sözlük. ekşide başlarda çomü gibiydi ama yöresellikten çıkmamız lazım.her neyse dediğim gibi en az on yıl sonra karşılaştırma yapılabilir.
olamayacak versustur. biz 20 sene devam etsek ekşi de ki kadar pkk lı toplayamayız.
çomü sözlük havada karada alır, ama ne kadarını bilmem.
kafalarız mı hoş biraz? objektif bir perspektiften bakarsanız kim daha üstün olabiliceğini sebepleri ile birlikte görürsünüz,kendi görüşüm ekşi sözlükten kalite,bilgi akar..orda ki yazarlar,çömüden daha iyi olduğunu herkes farkına varmıştır.fazla söze gerek yok
‘’1999 da orospu çocukluğu bu kadar yaygın değildi, o yıllarda birbirlerini kolayca bulabilmek için ekşi sözlük platformunu oluşturdular’’
ekşi sözlük: " düzen sikem, sistem sikem, erkek sikem, koyun sikem, molotof atam, duyar kasam, cool olam"

çomü sözlük: "bir tek meme var kötü alışkanlığım ona da dokunmayın... ben dokunurum."
ekşi sözlük, eski bir kaynak; çomü sözlük, oldukça yeni bir kaynak. farkı anlamamız adına çok net bir ayrıntı, vikipediye ulaşım kapatıldığı zaman geriye kalan sadece ekşi sözlük kaldı. fark etmişsinizdir.

ekşi sözlük için şimdilerde iyi bir durumda olduğunu söyleyemesem de en azından köklü bir kaynağının oluşu onun yıkımını yavaşlatacaktır. çomü sözlük ise her an bitebilir.
kriterinin ne olduğunu merak ettiğim karşılaştırma.

mesela; söz konusu yazarlarsa, en basitinden ekşi'de immanuel tolystoyevski'yi ve lord eddard stark'ı aynı kategoride değerlendirmek kadar saçma bir şey olamaz diye düşünüyorum ki bu, içerik üretimi karşılaştırmasını da büyük ölçüde etkiliyor. ekşi'ye hakim olmayanlar bilmeyebilir, çomü sözlük'te fasılcıyla horizon'ın ürettiği içeriklerin aynı kategori altında değerlendirilmesi gibi.

söz konusu popülarite veya reklam ise; ekşi sözlük 20 yıllık bir platform. fazlasıyla tecrübeliler. hepsini geçtim, bir pr ekibi var. ofislerinde onlarca siyasetçi, sanatçı ya da alanında uzman insanlar ağırlanır ve yazarlar tarafından bu insanlara sorulan sorular cevaplanır. sırf daha çok tıklanalım diye seçilmiş danla biliç, kalben vb. balonlardan söz etmiyorum. belki burada adını ilk kez duyacak olanlar vardır, kaan sezyum'dan;
(bkz:youtuber) sözcüğünün kelime dağarcığımıza girmesine daha 100 yıl varken, youtube videoları hazırlayıp paylaşan yorekok'tan; rtük'ün, herhangi bir alkol'ün adının dahi zikredilmesine izin vermediği zaman tv'den ayrılıp unutuldu sanılan vedat milor'dan; türk futbolu izlemekten yorulmuş, kaliteli futbol uğruna premier lig, la liga vb. tutkunları için çağrılan enes ünal'dan; yıllarca basketbol yorumculuğu yapmış, yetmemiş esports yorumculuğuna soyunmuş, yaptığı yorum ve tespitlerle gönüllerde taht kurmuş kaan kural'dan; nevşin mengülerden, cenk & erdemlerden söz ediyorum... çomü sözlük daha çok yeni ve hepimiz bu seviyeye ulaşmanın en azından yakın vadede imkansız olduğunda hemfikiriz diye düşünüyorum. tıpkı maradona vs "cengiz ünder'in geleceği" versusu gibi. mantıksız fakat bu "gelecek vadetmiyoruz" anlamına da gelmiyor.

bilmiyorum gündemi takip etmek için tv izleyen kaldı mı ama söz konusu gündem'i takip etmekse; dünya'da olan biten önemli meseleler henüz ajanslara bile ulaşmamışken birçok şeyden ilk ekşi sayesinde haberdar oluyoruz. hatta kandilli'nin yaşanan depremlerin bir kısmını; ekşi yazarlarının, önce hayatlarını güvenceye almak yerine sözlüğe açtığı başlıklardan öğrendiği konusunda ciddi şüphelerim var. bizimse bırakın gündem başlığı açmayı, 1000'e yakın yazarımız olduğu hâlde aynı anda çevrimiçi olan 50 yazarımız falan vardır en fazla. dolayısıyla, böyle bir şeyi karşılaştırmak da -eğer aramızda götüne sismograf sokmuş biri yoksa- mantıksızdır...

özetle, mantıksız bir versustur.
(bkz:çöp başlık)
"bahçıvansın biberin yok dalyaraksın haberin yok"