deniz gezmiş

deniz gezmiş, türk sosyalist devrimci, öğrenci lideri ve siyasi aktivist. türkiye halk kurtuluş ordusu'nun kurucu üyesi


avukatının anılarında son arzusundan bahsedilir. sürekli para yemekle, hatta utanmadan amerikan uşağı olmakla suçlanan deniz gezmiş'in infaz anında son arzusu ağlatmıştır.

x- son bir arzun?
dg- filtreli cigaran var mi abey?
x- var?
dg- birer tane ver de yakalim abey..hic icmedik be.. gözümüz açık gitmeyelim bari..

şimdinin atatürkçü geçinip ilkelerini saymaktan aciz, sosyalist geçinip hadiseyi boğazlı kazak giymekten ibaret sanan ortamcıların ve otu boku gözü kapali eleştirmeyi kültür sanan kalitesiz insanların örnek almasi gereken bir hayat hikayesi vardır.
anadolu milliyetçisi
27 şubat 1947 tarihinde ankara’da doğan deniz gezmiş, liseyi istanbul’da okumuştur. 1966’da istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ne girmiş,kısa sürede gençlik eylemleriyle ön plana çıkmıştır,1968'de devrimci hukuklular örgütünü kurmuştur.
samsun'dan ankara'ya mustafa kemal yürüyüşünü düzenleyen deniz gezmiş, bir süre sonra thko'yu kurmuştur. sivas'ın gemerek ilçesinde ihbar üzerine çatışmada yakalanmiş, 6 mayis 1972'de yusuf aslan ve hüseyin inan ile birlikte idam edilmiştir. deniz gezmiş, devrim tarihinin en büyük isimlerinden, simgelerinden biridir.

 resim
thko adındaki terör örgütünün kurucu başkanıdır. abd düşmanlığının yanında rus sempatizanıdır.thko olarak abd büyükelçiği önünde görev yapan türk polislerine silahlı saldırıda bulunarak yaralanlamalarına yol açmıştır ve başlarına thko bildirisi bırakmışlardır.
türkiye halkları yoktur türk milleti vardır..
mare nostrum (bizim deniz)

en uzun koşuysa elbet türkiyede de devrim,
o, onun en güzel yüz metresini koştu
en sekmez lüverin namlusundan fırlayarak...
en hızlısıydı hepimizin,
en önce göğüsledi ipi...
acıyorsam sana anam avradım olsun,
ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!

can yücel
zengin olamayan eski solcu.
kemalist olduğunu öğrendiğinde dizlerinin bağı çözülen aşırı solcu insanlar gördüm
devletin bankasını soyan, devletin polisine askerine kurşun sıkan terörist. hem atatürkü savunup, hem deniz gezmişi savunanlar atamın kemiklerini sızlatıyorsunuz.
vatan için mücadele etmiş gençlerden biri.
çoğu kişi banka soygunu hakkında yazmış. en güzel cevap yoldaş brecht in bu sözü olsa gerek : bir banka soymak, bir banka açmaktan daha büyük bir suç değildir.
yol arkadaşlarıyla banka soymuş sözde devrimci. bu tipleride devrimci yaptınız başımıza. bir abd askerini arkadaşlarıyla beraber kaçırmış ve daha nice boktan illegal işlere bulaşmıştır. bunlar kahraman oldu başımıza. atatürkçüymüş, atam görse utanır. atatürk de zamanında senin gibi itlik mi yapmış yoksa bişeylerin yanlış olduğunu görüp asker, cumhurbaşkanı olup işleri adam gibimi çözmüş. her kafasına esen yanlış gördüğü şeye yanlışla karşılık verirse hayvandan ne farkın kalır be terörist kılıklı
fidan olduğu iddia edilen şahıs
kendisini kararlı duruşundan dolayı takdir ediyorum. düşüncelerin her daim arkasında oldu. bu görülmesi pek az olan bir gerçek. lakin kendisinin tutumlarını savunmam. siyasi görüşü benimkisiyle ters. saygı duyuyorum o kadar.
kendisi hukuk fakültesi mezunudur. kendisini doğru yorumlamak için, hayatına ithafen yazılmış kitapları okuyabilirsiniz.
duvarda adalet yazıyor sa as
İletişim - Kurallar