deniz hakimiyet teorisi

abd'li amiral alfred mahan (1841-1914) bir jeopolitikçi olmamasına rağmen, dünyadaki mücadelenin genellikle denizlerin kontrolü için yapıldığı sonucuna ulaşmıştır. bunun sonucu olarak: “dünya egemenliğinin anahtarı, deniz yollarının kontrolündedir” tezini ortaya atmış ve savunmuştur.

kara kuvvetleri ile dünyada ancak belirli ölçüde yer işgal edilebilir, hâlbuki dünya egemenliği veya büyük imparatorluklar kurmak için denizaşırı nokta ve bölgelerin ele geçirilmesi ve bunlarla anavatan arasındaki irtibatı sürdürmek için de denizlerde egemen olmak gereklidir.

mahan, teorisinde ingiltere ve abd gibi okyanuslara hâkim devletlere, rusya ve almanya gibi karada güçlü devletlere oranla daha fazla şans tanımıştır. mahan, deniz gücünün taraflara askeri anlamda sağladığı hareket serbestisi nedeniyle, büyük devletler arasındaki bir savaşın kaderinin denizlerde tayin edilebileceğini savunmuş, bu nedenle ülkesi abd'nin açık deniz donanması oluşturmaya önem vermesi gerektiğini vurgulamıştır. mahan'ın görüşleri gerek yaşadığı dönemde, gerekse sonradan, başta abd olmak üzere bir çok ülkenin asker ve devlet adamları tarafından ilgi ile karşılanmış ve uygulanmıştır.

birleşik devletlerin, uçak gemileriyle(elinde 12 adet bulunmaktadır) beraber deniz aşırı filolar oluşturması, bu filoların uluslar arası sularda seyir halinde olması ve askeri müdahalede bulunacağı bölgelere intikal ettirmesi, bu teoriyi benimsediğinin göstergesidir.
kaynak: http://mehmetardicc.blogcu.com/hakimiyet-teorileri/13178512

"denizlere hakim olan dünyaya hakim olur."

öyle mi?