dünya emekçi kadınlar günü

8 mart dünya genelinde evrensel değer algısı gereği kadınlar günüolarak kabul görüp hatırlanmakta ve hatta kutlanmaktadır. bugün diğer tüm günlerin aksine kadın varlığının değeri, üretimin içinde aktif faaliyet göstermesinin gereği, erkek egemen toplum içinde yaşadığı psikolojik veya fiziki şiddet mağduriyeti ve bu sorunların ve gerekliliklerin çözümü veya mümkünlüğü konuşulup tartışılır fakat sonrası için süreç bir önceki gün gibi işlemeye devam eder. 8 mart'ı doğum hikayesinde yaşanılan hadiselerden ötürü dünya emekçi kadınlar günü olarak hatırlanmalı ve hatta kutlama gibi tarihsel hatırasıyla uyuşmayan algıdan uzak olarak mücadele çatısı altında varlık bulmalıdır.

kadınların yaşadığı mağduriyet kadın olmalarından mı kaynaklanmaktadır yoksa emeklerinin işverenleri tarafından sömürülüyor olmasından mı doğmaktadır? her kadın sömürülmekte midir? ingiliz kraliçesi ile konfeksiyon atölyesinde 12 saat çalışan bir kadın hangi mağduriyet ortaklığında buluşmaktadır? fakat sömürü salt emek sermaye çelişkisi üzerinden de sürmemektedir elbet. sınıfsal ayrımı bir kenara her kadın gece karanlığında sokakta dolaşmanın tedirginliği altında ezilmektedir. bu nedenle emekçi veya sadece kadın günü olarak adlandırılan
8 mart benim için sadece kadının fabrikada, sokakta, yatakta, evde, okulda yaşadığı sömürülmeye karşı başkaldırısının başlangıç günü olmalıdır.

edit: bu güne dünya kadınlar günü diyen zekiler için editliyorum.
fabrikada çalışan ayşe ile fabrikanın sahibesi fatma'nın hayata ilişkin hiçbir şeyi (çıkarları,yaşam tarzları, umutları, sorunları)ortak olamayacağından, fatma'ların varlığı ayşe'lerin yoksulluğu, sefaletini zorunlu kıldığından, "dünya kadınlar günü" olarak anılamayacak kadar önemli bir gündür.

o yüzden emekçi'dir gün.

(bkz: bilal'e anlatır gibi anlatmak)