edvard munch

not1: çığlık tablosunun analiz yazısını orijinal kaynaktan okumak isteyenler için aşağı link bırakacağım.
not2: isminin telaffuzu; norveççede edvard "munç", ingilizcede edvard "manç"*
1863-1944 arası yaşamış norveç'li ekspresyonist* ressam. aynı zamanda özellikle son 4 yıldır sonsuz saygı duyduğum üstatlardan. çocukluk hayatı acıların çocuğu misali geçiyor. bu acıların başlangıç noktası zaten yokluk içinde yaşarken 5 yaşında 1868'te önce annesinin sonra da en sevdiği kardeşi sophie'nin 1877'de tüberkülozdan ölümüyle başlıyor. çocukken kış mevsiminin çoğunu hasta olduğu için evde geçiriyor ve kendini meşgul tutmak için resim çiziyor. evde edebiyat ve tarih ağırlıklı bir eğitim alıyor. babası bir rahip ve munch'ın kendi sözleriyle, "babam dine takıntılı ve gergin bir adamdı. deliliğin tohumları ondan miras kaldı. korku, keder ve ölüm melekleri doğduğumdan beri yanıbaşımdalar."

munch'ın daha sonra ki notlarında, "insanlığın en kötü iki düşmanı bana miras kaldı, kendini tüketme ve delilik."

1918'de avrupayı kırıp geçiren, influenza'yı** atlatıyor unutmadan.
ölümünden sonra yetkililer evinin 2. katında kilitli bir odada, 1008 tuval, 4443 çizim-eskiz, 15391 baskı, tahta oymaları, gravürler, litograf*, bakır levha üzerine resimler ve fotoğraflar buldular. ölümünden sonra ünlenen ressamlardandır.
en bilindik eserleri arasında, çığlık*, madonna, marat'ın ölümü vardır.
 resim

death of marat*

 resim

madonna*

 resim

scream*

munch'a olan ilgim, majör depresyon ve ölüm travmaları üstümde toprak tabakası gibi otururken "ilk benim aklıma gelmişti şerefsizim" tarzı doğru bir şekilde ve ilk defa uygulandığında çığır açabilecek fikirlerimden birinin dali müzesi tarafından hiç edilişini izledikten sonra arttı.* çığlık tablosuna baktığımda gördüğüm manzara çok kişiseldi ve ilk defa yalnız olmadığımı hissettirmişti bana.

https://www.edvardmunch.org/link.jsp çığlık tablosunun analizi için ing. kaynak.*