egon schiele

avusturya’lı ressam.

genelde hastalıklı, kırılmış insan figürlerini kullanır. kalemi hastadır resssamımızın. erotizmin en kirli taraflarını işler. korkunç geleni, hastalıklı kalemiyle kağıt üzerine bırakır. sonra da sulu boyayla süsler. süsler ama bu süsler hastalıklı süslerdir. onun için gariplik diye bir şey yoktur. garip olan zaten kendisidir.

eserleri ve müziğin birlikteliği hoş olmuş.
demiştik ya garip olan kendisi diye...
ilk denk geldiğimde otoportresini görüp ürktüğüm ressam.

sonradan içine girip araştırdıkça çok ilgimi çekti.resim konusunda çok geniş bilgi genişliğine ve derinliğine sahip olmasam da kişiliği ve onu eserlerine yansıtış şekli gerçekten öğrenilmeye değer diye düşünüyorum.

ayrıca alsancakta baskı resim tabloları satan bi amcadan bir kaç tane satın alırken, the ambrace tablosunun çıplaklık içerdiği için kimsenin satın almadığını söyleyip hediye etmişti.tabiki de yatak odasına asılmış durumda şu an*
ispanyol gribinden ölmüş sanat kişisi.
1890 doğumlu, avusturyalı dışavurumcu ressam. 1918 yılında, henüz 28 yaşındayken ölene kadar çok sayıda çizim yapmıştır. genellikle perspektifsiz, düz arka plana yaptığı insan figürleri ile bilinir. sanat hayatının ilk yıllarında gustav klimt'ten etkilendiği söylenir ama ben eserlerinin kronolojik bir sıralamasını bulamadığım için bu konudan emin olamadım, çünkü çoğu çiziminde kendine has bir tarz görüyorum. ama klimt'in öğrencisi olduğu hatta klimt'in kendisini çok sevdiği doğrudur. egon'u sponsorlarla tanıştırmış, ev partilerine davet etmiştir.

çizdiği figürlerde genellikle çarpık, hastalıklı, doğal renge boyanmamış bedenler ve çarpıcı, net bakışlı, bedene göre daha insansı yüzler çizmiştir. çoğunluğu kadınlardan ve kendisinden oluşan bu bedenleri erotik denebilecek bir şekilde resmetmiştir, hatta kendisini mastürbasyon yaparken çizdiği tablosuyla tüm çıplaklığını gözler önüne sermiştir.

son zamanlarındaki çalışmalarında adeta albert camus'nun 'yabancı'sı gibi bir varoluşçuluk teması göze çarpıyor. kendisini ötekileştirdiği otoportlere çok sık rastlayabiliriz. ama bundan öncesi olarak kendisini narsistik bir bakış açısıyla resmettiği otoportreler de vardır. mesela kendisini st. sebastian olarak çizmiştir. ayrıntılı bilgi için http://www.everypainterpaintshimself.com/article/egon_schieles_self-portrait_as_saint_sebastian bakabilirsiniz.
hatta kendisini son akşam yemeği yiyen isa gibi resmetmekten bile çekinmemiştir, tablonun adını bile last supper koymuştur:
 resim


1912'de pornografi ve pedofilik içerikli resimler çizmekten ve bunları satmaktan dolayı 24 gün hapis yatmıştır.

karısı, karnında çocuğuyla beraber ispanyol gribinden ölmüştür. bu olaydan kısa bir süre sonra kendisi de aynı hastalıktan ölmüştür.