enver paşa

hayatta sadece zekanın ve çalışmanın yeterli olmadığını bize gösteren adamdır. çok zekidir, çok çalışkandır. ama biraz şanssız biraz da hayalperest olduğu için hep kaybetmiş bir adamdır. hayatı cepheden cepheye geçmiştir. ama sonuç derseniz sonuç yok. sadece mücadele, kazanmak yok. enver paşa gittiği cephelere mücadele götürmüş ancak o cephelerden gerçek bir zafer getirememiştir. çünkü mustafa kemalle onun en büyük farkı mustafa kemel sınırlarının ve yapabileceklerinin farkındaydı. mustafa kemali büyük bir asker yapan sakarya zaferi değildir. onu büyük bir asker yapan savaşları daha başlamadan aklında kazanmasıydı. bu sebepledir ki insan önce kendisini tanımalı. sonra işine başlamalı. yine de severim enver paşayı.
son söz olarak: "hoş gelişler ola kahraman enver paşa"
(bkz:ittihat ve terakki)
bir tarihçi olarak burda uzun uzun övgüler veya yergiler yapmayı düşünmüyorum. örneklerini bolca görebileceğiniz gibi mustafa kemal paşa'nın önüne koyan aşırılar, ittihatçılık karşıtı zır cahil yobazlar zaten böyle şeyleri yapıyor.
yanlışları doğrularından çoktur maalesef ama vatan sevgisi herşeyinin üstünde bir yiğit adamdır. kişisel olarak pek bir hayranlığım yoktur. mustafa kemal paşayla yaşadıkları çok açık kimse birbirlerini asla severlerdi demesin aralarında ki mektuplar hiç öyle demiyor. ancak her ne olursa olsun atını rus mitralyözünün üstüne süren bu yiğit adamın arkasından kötü bir söz söylemek kimsenin haddi değildir.
sarıkamış faciasının baş müsebbibi, sarayın damadı, talat ve cemal adlı saz arkadaşlarıyla birlikte; bab-ı ali baskınından sonra, koskoca cihan imparatorluğunun hayatını mahvetmiş osmanlı paşası.
başarıyı cephede kazanılan harp olarak görenler için başarısız tarihî bir şahsiyet.
ama çoğu kişi düşünmez üç beş senelik devletçiklerden balkan harbinde fena bir dayak yedikten sonra nasıl oldu da cihan harbinde çanakkale'de ve kut'ül amare'de süper güçleri tokatladık? enver orduda subay kademesini yenilemese bunlar mümkün olur muydu sultan hamid'in mezar kaçkını paşalarıyla? hı?
kahraman sıfatını kazanan nadir paşalardan.. ermenilere karşı tek başına koşan komutan..
güzel bir başlık yorumlar da fena değil bana saydıran dışında
sarıkamış faciasının baş sorumlularından olan vasat osmanlı siyasisi.ölümü de kamilliğinden olmuştur
sarıkamış vatan savunmasıdır aksini iddia eden vatan hainidir. mitralyöze yalın kılıç koşan birine kamillikten öldü demek içten içe ermeni partizanlığıdır. yohsa sen tehcir etmediklerimizden misin fasılcı