grip

özellikle kış aylarında çoğumuzun başına bela olan, kimi zaman yatağa düşüren kimi zaman yatağa düşürmese bile zombiye çeviren, sinüzit farenjit vs isimli yandaşlarıyla bir araya geldiğinde hayatı zindan eden, aniden başlayan 39°c üzerinde ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.

bal + zencefil + limon kombosuyla hafifletilebildiğine inanıyorum.
ayrıca uyutma özelliğiyle başlıca düşmanlarından biri de (bkz:tylol hot) isimli sıcak limonatamsı ilaçtır.
ilaç kullanırsan 1 haftada,kullanmazsan 7 günde geçen hastalık
arkadaş hasta olmayı kimse sevmez ama ben nefret ediyorum nefffret. ölecekmiş gibi hissediyorum,ömrümün son günleriymiş gibi
genel kırıklıkla kas ağrıları ve ateşle kendini gösteren bulaşıcı hastalık.

ülkemiz de hafif bir kırgınlık hissettiğimizde hemen "grip oldum" deriz lakin bu hastalıkların isimleri belirtilerine göre değişir.
çanakkale'de okumaya başladığımdan beri bir türlü olmadığım hastalık.. (bkz:george carlin)'in deyimiyle, aldık vücudumuza toksinleri... (biraları ve votkaları) vücutta alıştı mikroplara..
bol bol mandalin yediğim zaman geçen hastalık. akşam yine soğukta içerken kaptık şifayı iyi mi?
vücudum da c vitamini eksikliği olduğunu fark etmemi sağlayan hastalık
1917-1918 senelerinde dünyayı kırıp geçirmiş hastalıktır. 500 milyon insana bulaştığı* tahmin edilmekte olup, 675.000'i abd'de olmak üzere 50 milyon insanın ölümüne yol açmıştır. salgının etkilerini daha iyi anlamak için örnek olarak, abd'de ortalama yaşam süresi 12 yıl düşerek erkeklerde 36.6, kadınlarda 42.2'ye kadar inmiştir. 1. dünya savaşı sırasında özellikle hijyen eksikliği kaynaklı olarak hızlıca yayılmıştır fakat hükümetler halkı paniğe sürüklememek için hasıraltı etmiştir.
kaynak :https://www.cdc.gov/features/1918-flu-pandemic/index.html