harry potter

joanne kathleen rowling tarafından yazılmış fantastik roman serisinin baş karakteri.
kafasında tedaş amblemi olan çocuğu anlatan film.
50 yaşına da gelsem her seferinde zevkle ve aynı heyecanla izleyeceğim seri, bir hastalık.
fantastik roman serisi. 7 kitaptan oluşur. daha sonradan filme uyarlanmıştır. film 8 seriden oluşur. felsefe taşı, sırlar odası, azkaban tutsağı, ateş kadehi, zümrüdüanka yoldaşlığı, melez prens, ölüm yadigarları(son kitabın filmi iki bölüm şeklinde çekilmiştir.)
seriler büyü okulu hogwarts ta geçmektedir. ilk iki filmde dumbledore karakterine hayat veren richard harris in vefat etmesi nedeniyle yerine 3. filmden itibaren yerine micheal gambon geçmiştir. filmin korkulan karakteri severus snape karakterine hayat veren alan rickman ise 2016 da hayatını kaybederek sevenlerini özellikle de beni üzmüştür.
yine en sevdiğim serilerden en en sevdiğimdir. ailecek harry potter serileri izlemeli geceler yapma geleneğimiz de vardır.
önceleri sadece 4 filmden oluşuyor 7 kitap diye biliyordum fakat8 filmi olduğunu öğremdim ve en yakın arkadaşımın en sevdiği seri olduğundan beraber izlemeyi teklif ettiğimde kabul ettim. ki iyi ki de etmişim harika ötesi bir seri olduğunu düşünüyorum özellikle 4 den sonrası için kesimlikle kimse çıkıp çocuk filmi diyemez cidden mükemmel
çocukluğumda sıkıldıkça kitaplarını okuduğum, biraz daha büyüdüğümde filmlerini izleyip, kitapları kadar güzel olmadığına karar verdiğim, rowling tarafından yaratılmış hayali kurgu kahramanı. o mektup bir gün gelecek arkadaş!
kurgusundaki akıcılık ve senaryosundaki zamanlama olarak bakarsak muhteşem derecede kusursuz bir kitap serisidir. filmler gereksiz ve boş diyebiliriz.