insanları dinlediği müzikten dolayı yargılamak

kimi zaman sohbet ederken açılan konulardan konunun müzik zevkine gelmesiyle, kimi zamansa otobüste yanınızda duran - oturan insanın playlistine gözünüzün kaymasıyla oluşabilecek ön yargılar bütünüdür. kendi müzik zevkinin çok iyi olduğunu düşünen insanlar tarafından gözlerin çarpılmış gibi kalması ve suratın ekşitilerek bakılmasıyla "bu ne ya, bunu mu dinliyorsun?" tarzında söylemlerin olması yahut ortamda telefonundan şarkı açan insanın gözünün içine bakıp alaycı bir tavırla gülünmesi gibi hareketlerle yapılabilir. öncelikle bilmesiniz ki kimse sizinle aynı zevklere sahip olmak zorunda değil, onu da geçiyorum sanane ulan benim dinlediğim müzikten kulak benim kulağım zevk benim zevkim düdük?!
(bkz:ciddi ciddi çok güzel kızların var olması) başlığında da bahsettiğim gibi tuvaletini yaparken çok çirkin müzikler dinliyordu ne yapabilirim?
en gereksiz insan davranışlarından biridir. ılla bir tarzı olmak zorunda değil insanın.. kulağına hoş gelen ne varsa dinleyebilir saptırmaya gerek yok.
bunu yapan insanlar genellikle kendi müzik listesini arkadaş çevresinin zevklerine göre dizmiş olur. hangi müziği dinlediğini göstererek onlardan takdir ve onay almayı bekler. gel gör ki çevresinde birisinin umarsızca ibrahim tatlıses dinlediğini görünce buna inanamaz ve aynı zamanda kendi itibarını korumak için tepki vermesi gerektiğinin düşünür. yoksa o kişinin metallica yerine ibrahim tatlıses dinleyerek neler kaybettiğinin düşünmez. aynı mantık kıyafet için de geçerlidir. her gün özene bezene hazırlanan birisi, kendisiyle aynı ortama pijama vari bir kıyafet ile giren birini gördüğünde buna tepki veriyorsa... bunlar hep kendini pazarlama biçimleri.
lise zamanlarında benim dinlediğim tek tür var o da rap dediğimde otçuymuşum, uslanmaz bi serseriymişim gibi bakıyorlardı, müzik listemi siz sevmezsiniz ya diye açmıyordum; açtığımda da yha bu ne kapat derlerdi. şimdilerde bi popüler olmaya görsün o beni itin götüne sokanların hepsi yıllardır var olan rapçileri sen bunu gördün mü diye atıyorlar bana.