intihar edecek olsaydınız bu hangi yolla olurdu

gece yarısı boğaziçi köprüsünden sonsuz boşluğa ve sessizliğe bırakırdım kendimi.
“etmeyin olum intihar inanın hayata..imansız zürriyetsiz gidersiniz olan arkada bıraktıklarınıza olur”

fasılcı hoca,tasavvufi haykırışların kollarında,1998.
kafaya tek kurşun en temizi bence.
ocaktan ya da tüpten gazı açıyorsun müthişli film seçip izlerken kendini yavaş yavaş sonsuz uykuya bırakıyorsun. acısız mis gibi ölüm
aslında yaşlanan veya hasar gören hücrelerimiz her gün, tereddüt etmeden otofaj adı altında intihar ediyor ve ne toplum, ne din, ne de bizzat kendileri, bu intihardan dolayı onlara sorumluluk yüklemiyor. mesela midemiz 2 ay içerisinde bütünüyle yenileniyor, yani değişmeyen tek bir hücre kalmıyor ve ölen milyarlarca hücre olduğunda adı "yenilenme", tek bir insan olduğunda ise "cehennemlik" oluyor. insanın kısmen yaptığı birşeyden sorumlu olmayıp, bütünüyle yaptığı bir eylemde affedilmez sayılması ise, ayrı bir çelişki bana göre.

aynı şey cinayet için de geçerli... kendi mikro toplumuna zararlı olduğunu düşünen kimi hücreler, diğer bir gruba saldırıp öldürüyor ve adı savunma mekanizması yani bağışıklık. biz ise, parmak kadar çocuğa tecavüz edip öldüren pisliğin yaşam hakkını düşünüp, bir de iyi hal indirimi veriyoruz.

yani, yöntemin çok bir önemi olduğunu sanmıyorum; belki de önemli olan yalnızca, verilen kararın bilinç düzeyidir.
"ınto the wild" yolunu tercih ederdim. sanırım...
eski karımla boşanmazdım. o yavaş yavaş yer bitirirdi beni.
@i.want.you.can
insan kendini iradesiyle öldürüyor, içindeki falanca hücrelerin ölüp yenilenmeleri ise hem iradedışı gerçekleşiyor, hem de intiharla hiç benzerlik taşımıyor. çünkü o hücreler yenilenerek insanı daha uzun süre "hayatta" tutuyor.

soruya gelecek olursam; iyi bir insan ne kadar uzun yaşarsa o kadar çok iyi amel işler, kötü ise affedilme olasılığı yok olmaz. yani her açıdan yaşamak en mantıklısı. (en azından müslümanlar için)
bunu düşünmek buraya planlayıp yazmak dahi bir psikolojik problem hadi hespini deneyin de bi ülkece ardı ardına gelen ölüm haberlerine imrenerek bakalım
  • /
  • 2