intihar etmek

bu başlığı yaşam tag'i altına girmem bile ne acı. son çaredir, son umuttur, yapacak hiçbir şey kalmamıştır, zevk veren hiç bir şey yoktur. çok sevdiklerine veda eder ve gidersin.
bireyin yaşam denilen olguyu daha fazla sürdüremeyeceğine karar verip hayatına son vermesi durumu. sözlük tanımı ne kolay aslında kişinin gerek toplum baskısı gerek hayatın ona dayattıkları altında yavaş yavaş ezilerek kalan son gücüyle. gelmeyi bile kendi iradesiyle seçemediği dünyadan gitmeyi yok olmayı seçmesidir. belki de kişinin gerçekten sahip olduğu tek özgür iradedir.
en kolay kaçış yoludur. kalıp savaşmak varken, sevdiklerini arkanda gözü yaşlı bırakıp kolaya kaçmaktır. kalacağız, savaşacağız.
psikolojik bunalım yaşayan insanların gereksiz gördüğü tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanması.
"öldüm der durur,yine de yaşarsın."
kişinin yaşamına kendi elleriyle son vermesi eylemi. intihar düşüncesi hemen herkesin bir dönem aklına gelsede, dünya genelinde sonuca ulaştıran insanların oranı %1.4 civarıdır.*
intihar etme düşüncesi çeşitli sebeplerden insana mantıklı görünebilen ciddi sonuçları olan bir düşüncedir. başlıca sebepler arasında depresyon, anksiyete, anoreksi, madde kullanımı vardır. bazı ilaçların yan etkileri arasında da vardır.*
kendi yaşamını sonlandırmak her ne kadar herkesin kişisel özgürlük sınırları içerisinde olsa da sonuçları kişinin çevresi için yıkıcıdır ve neresinden baksan bencilliktir. eğer bu tarz düşünceleri varsa veya da yukarıda ki durumlardan birinden şüpheleniyorsa kişi, psikolojik yardım kesinlikle şart. intihar bir çözüm değildir. hayat mükemmel olmayabilir ama keşfetmeye değer.
kendini en değersiz hale getirdiğin an
adler'e göre bencil kişinin yapacağı bir davranıştır. kişi kendine çok önem verip çevresindeki insanların ilgisini çekebilmek için (ölümden sonra bile) eylemi gerçekleştirmek ister. en temel haliyle intihar böyle yorumlanır adler'in ve takipçilerinin gözünde.