istanbul

kimine göre kaos, kimine göre cennettir. sonradan alışması zordur.

(bkz:istanbul'un bedeli)

içindeyken nefret edilen, uzakken özlenilen şehir. en çokta beşiktaş sokaklarının hengamesi özleniyor
ılk defa gelenin illa ki istiklal de yürüyüp arkada galata ile fotoğraf çekilip ınstagrama fotoğraf attığı hergun delirmiş bi ton insanın yaşadığı bir yer.
18 yılımı geçirdiğim şehirlerin şehri. kalabalık ve bunaltıcıdır. yine de özlenir..
türkiyedeki en güzel şehir denebilir. her ne kadar şuan beton yığınına dönse de devlet adamlarının bu şehrin mimarisini parçalamaktan vazgeçmek gibi bir niyeti olmadığı görülüyor. türkiye'de yaşıyorsan ve eğlenmek istiyosan kesinlikle istanbul'da yaşıcaksın mekanları gayet başarılı ve kaliteli çanakkale'yle kıyaslandığında aradaki fark uçuruma dönüyor. anadolu yakasını sevmem ama beşiktaş nişantaşı taksim sarıyer bebek gibi yerlerde gidilicek mü kem mel mekanlar mevcut he birde istanbul parası olana daha güzel ama her bütçeye göre eğlence mekanı mevcut. çanakkale'deki gibi sulu biralı barda takılmak zorunda kalmıyosun canım istanbulum
gaziosmanpaşa gazi mahallesi bağcılar karagümrük zeytinburnu tarlabası en güzel yerlerinden birkac tanesidir istanbula gidildiginde kesinlikle gezilmesi gerekir
herkesin yenicem diye gidip kaybolduğu metropol
kalabalık ve gürültülü, orda yaşayanların çoğunun kaçmak istediği, yaşamayanların ise g*tü çıkarcasına gitmek istediği şehircik
nedense hiç kanımın ısınmadı kalabalık,bunaltıcı şehir
yaşanacak değil, gezilecek şehirdir bana göre. doğduğumdan beri küçük yerlerde olduğumdan hiç büyük şehirlere gitme hevesim olmadı, alışamam da büyük ihtimal.
türkiyenin en güzel şehriydi ama bu şehrin anca böyle ağzına sıçabilirlerdi
defalarca sevmeyi denemem rağmen bir türlü başarılı olamadığım şehir.
ama bunca insan böyle tutkuyla bağlıysa bir sebebi olmalı.
"kimse istanbullu değildir" e kafa atacak bir soy ağacım var.
taşı toprağı altın diye nitelendirilen ve sonu hep hüsran olan yegane metropol.
tarihi ve sanatsal anlamda sevdiğim lakin dönüştüğü hal sebebiyle nefret etme aşamasına geldiğim oldukça kalabalık, işsizlik seviyesinin tavan yaptığı; tecavüzün, hırsızlığın ve cinayetlerin sonunun gelmediği bir şehir.
türkiye'nin bürokratik açıdan olmasa da ticari açıdan başkenti.

çok güzel şehir be. mümkünse tek başınıza gidiniz,yalnızlık çekmezsiniz bu şehirde. şehir gürültüsü size eşlik eder,arkadaş olur,kulağınıza fısıldar. galata kulesi elinizi tutar,boğaz köprüsü size sarılır. gene duygulandım bak,yarın basıp gitsem mi ki?
"hayal edip de gidemediğim istanbul sensin"
dedikleri gibi dünya eğer bir ülke olsaydı başkenti istanbul olurdu. muazzam bir şehir.
aradığım her şeyin max 2 saat uzağımda olması nedeniyle çok sevdiğim şehir. çanakkalede eksikliğini hissettiğim en önemli şey bu olabilir.
arabası olmayanlar icin sanırım en güzel kısmı trafiği..vakit bulamayıpta okuyamadıgın kadar kitap okursun
o beğenilmeyen kaos ve karmaşası hep çekmiştir beni. fakat şu an çanakkale'deyim. burası çok huzur. yaratım gücümü sınırlandırıyor. istanbul'da olmadan bu sevdamdan vazgeçeceğimi sanmıyorum. olsun şimdilik böyle.
doğup büyümek, öğrenip yaşamak. ilk 20 senemi bana veren şehir. beni ben yapan, eksiğimi fazlamı oturtan şehir. sırtımı duvardan başka dayayabileğim kişilerin olduğu şehir. yaşanıp bitti demiyoruz, çünkü orayı soluyanlar bilir, istanbul bir şehirden de fazlasıdır.

içinde iken kaçıp gidesim var dedirten, uzağında iken burnunda tüten şehr-i istanbul.

bir çağı kapatıp diğerini açan, iki koca kıtayı birbirine bağlayan yegane şehir.

her şeyi bir kenara koyup, uzun uzun salacakta kız kulesine, kuzguncukta boğaz köprüsüne, üsküdar da dolmabahçe sarayına dalıp gitmek.

geri dönülesi şehir, istanbul.

ah be istanbul sen değil misin bir boğaz uğruna koca şehri ayıran,
kim bilir ne sevdaların ahı var üzerinde ki kavuşmuyor iki yakan.
taşı toprağı altın şehir. valla billaha, yok mu bir arsa.
hem fırtına hem liman. dünyanın birçok önemli şehrini görmüş insan olarak şahsi kanaatimce diyebilirim ki; 'sen dünyanın en güzelisin'
  • /
  • 2