ittihat ve terakki

osmanlıda bir siyasi parti. askeri kanadı enver paşa, siyasi kandı ise talat paşadır.
cihan imparatorluğu osmanlı'nın sırtına saplanmış hançerdir. ölümü bu cemiyetin elinden olmuştur. enver, talat, cemal adlı 3 saz arkadaşı; daha önce bir grup istanbul tıbbiye öğrencileri tarafından kurulmuş olan bu cemiyeti iyice devlet-i ali'ye'ye musallat edip, canavara döndürmüştür.
“bir ittihatçı iyi dosttur, iki ittihatçıdan korkulur, üç ittihatçı için ise iktidarı almaktan başka tatmin yolu yoktur." başbuğ atatürk

fethi okyar, üç devirde bir adam
akla ilk gelen isimler şüphesiz ki enver talat ve cemal paşadır ee tabi bir dönem mustafa kemal'in de içinde bulunduğunu da unutmamak gerekir
dönemin şartlarına göre elinden geleni yapmış olan vatan severlerin bulunduğu, içerisinde bulunan hiçbir bireyin kesinlikle hain olarak nitelendirilemeyeceği cemiyet-partidir. daha sonraları fikir, ırk ayrımı ile cemiyetten ayrılanların bulunduğu genellikle ilk zamanlarda (osmanlıcılık) düşüncesinin hakim olduğu sonradan yerini kısmen (türkçülük)' e bırakan, ayrıca benim de bir zamanlar içinde bulunduğum partidir.
fiilen hemen hemen yıkılmış bir imparatorluğun faturasının kesilmeye çalışıldığı siyasi parti. bunları suçlayanlar osmanlı padişahlarını melek olarak görüyorlar.