joseph mengele ve auschwitz

ölüm meleği mengele amca. kendileri zor bir çocukluk geçirmiş olan ama buna rağmen şık giyimi ve güler yüzüyle tanınan bir çocuktu. fakat o da büyüdü ve bilim uğruna dehşet verici işler yapmaya başladı.
auschwitz toplama kampıysa bu deneylerin doruk noktasıdır. auschwitz'de anestezi kullanmadan insan vücudundan organ çıkarmak, kesmek, ikizleri birbirine dikip siyam ikizi yapmak ya da ayırmak gibi inanılmaz deneyler yapmıştır. özellikle çocuklar üzerinde yaptığı çalışmalar insanın kanını dondurmaktadır. çocukları laboratuvara götürmek için onlara şeker çikolata verip, laboratuvara gittikten sonra akıl almaz biçimlerde onları kesip biçmekteydi. aynı zamanda "renkli gözlü çocukların gözlerine bir takım kimyasallar enjekte ederek deneyler yapan, doğum yapmış kadının göğüslerini bantlayarak, bebeğin beslenmeden kaç gün yaşayabileceğini görmek isteyecek kadar da cani ruhlu bir doktor." fakat aynı zamanda inanılmaz hırslı bir bilim adamı.
ölüm meleği olarakta bilinen ,aryan ırkının ancak çocuklardan yaratabileceğini düşünen ,çingene ve yahudi çocuklarının korkulu rüyası olmuş psikopat.
insanlara musallat olup, zarar veren ve ülkesine tek bir çivi katkısı olmamış çingeneleri (dönemin almanya'sı da bu şekildeydi) yok etmesiyle gönülleri kazanmıştır.

tıp alanını 100-150 yıl ileriye götürmüş, bizim bugünkü tıp bilgilerimizin delillerini oluşturmuş, fare yerine insan tercih etmiş değerli bilim insanı.

eğer olmasaydı, bir insanın kaç santigrat derecede donduğunu, kaç santigrat sıcaklığa kadar vücudunun dayanabildiğini, insan vücudunun ekstrem koşullara direncini, insan vücudunun organlarının kapasitelerini, kimyasal maddelerin insan vücuduna nasıl etkisi olduğunu, kullanılan ilaçların faydaları ve zararlarını, insanlardaki fizyolojik tepkileri, insan vücudunu nasıl çalıştığını, ölmeden önce yaşanan fizyolojik, kimyasal olayları, hastalık yapan biyolojik faktörlerin insanda nasıl etki bıraktığını öğrenemezdik. o tüylü fareler ne kadar yardımcı olacaktı bize? ne kadar gerçekçi bilgi verebileceklerdi?