kader yerli film

ufuk bayraktar başrolde bekir karakterini oynamaktadır. 2006 yapımlı çelişkilerle dolu, bir sevginin serüvenini içeren yerli filmler arasındaki yeri her daim yüksek olan yapıttır.
kısa bir replik:
bekir:
geçen gece çocuk hastalandı. ilacı bitmiş almak için dışarı çıktım. sağa sola saldırıp nöbetçi eczane arıyorum. birden durup dururken içim cız etti. bir baktım gene aynı karın ağrısı. öyle özlemişim ki seni. dönerken bi meyhane gördüm, bi' içeri girdiğimi hatırlıyorum bi de rakıya yumulduğumu. arkasından en az dört cigaralık. sonra gözümü bi açtım karşıdan karlı dağlar geçiyo. bi' daha açtım başımda bi' çocuk, kalk abi diyo kars’ a geldik. otobüsten indim yürümeye başladım. dedim allah’ ım neredeyim ben, burası neresi? sonra güç bela burayı buldum. kapının önünde durup düşündüm, dedim bekir bu kapı ahiret kapısı, burası sırat köprüsü. bu seferde geçersen bi'daha geri dönemessin, iyi düşün. ama olmadı, dönemedim. sonra bak oğlum dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin. isyan etmenin faydası yok kaderin böyle. yol belli, ey başını usul usul yürü şimdi!

filmin hikayesi haluk bilginer’in masumiyet’teki efsane tiradına dayanır. masumiyet filminin hikayesinin aktarıldığı, en az onun kadar etki yaratmış bir nevi flashback yapım diyebiliriz. son sahnesiyle akıllara kazınmıştır. ufuk bayraktar ve vildan atasever oyunculuğunu da es geçmemek gerek