kadın

zeki faik izer'e ait bir tablo.
bu eserini matisse'nin etkisinde kaldığı dönemde oluşturmuştur.
temalarını, müzik ve dans edenlerden seçmiştir. bu resimlerde yarı izlenimci yarı fovist etkiler görülmektedir. ancak boyanın rahatça kullanılması ve lokal renklerden uzaklaşılması ile birlikte dışavurumcu özellikler de görülmeye başlamıştır.

şöyle:
 resim
erkeklerden tamamen farklı bir yapısı olduğu herkes tarafından bilinse de, her iki cinsiyet için de bunu gerçekten idrak etmek ve ona göre yaşamak oldukça zordur. olmasaydı zaten " şiddetli geçimsizlik" diye bir boşanma sebebi olmaz, her iki cins de diğerini anlayamamaktan yüzyıllardır şikayetçi olmazdı.
işin tuhaf tarafı, hayvanlar alemine baktığımızda dişi-erkek farklılıklarını kolayca kavrayıp kabullendiğimiz halde gündlük hayatımızda karşı cinsin bizden farklı olmasını nedense anlayamıyoruz. tavuklarda erkek (bkz: horoz) agresif olur, sabahları öter, dişiler işte ne biliim kuluçkaya yatar gibi şeyleri anlamak kolay. ya da erkek aslanın tembel olması, sürü içindeki rekabet savaşı yüzünden yavru erkek aslanlara yüz vermemesi, dişi aslanların ava çıkıp yemlerini erkeklere getirmesi gibi farkılıkları national geografic de seyrettiğimiz zaman çok doğal geliyor ama yanıbaşımızda bir ömrü paylaştığımız insanın bizim gibi düşünmemesi ya da davranmaması kafamızı karıştırıyor.

insan ırkına geri dönersek: kadının altıncı hissi ve düşünce okuyabilme olmasa da karşısındakinin düşüncelerini tahmin edebilme, o anki duygularını hissedebilme özelliği vardır. ilk çağlardan kalma : "doğada güçsüz vücuduyla hayatta kalma zorluğu" kadını başına gelecek belaları hissedebilen yarı-medyum bir varlık yapmıştır. bu özellik aslında avantaj gibi gözükse de beraberinde birsürü endişe, kaygı, birşeyleri değiştirme çabası gibi yorucu şeyleri de getirdiği için kadının başına beladır. karşı cinse istinaden fazlasıyla duygu yüklü olduğu için daha kırılgan olduğu doğrudur ama bu onu aynı zamanda daha hırslı, daha acımasız daha tehlikeli kılar. kadının sevgi ya da aşk anlayışının erkeklerden tamamen farklı olduğu bir gerçektir. o erkeksi durağan ve değişiklere kapalı sevgiye nazaran fırtınalarla dolu ve fazlasıyla değişken, fazlasıyla çalkantılara açık iç dünyasının bir sonucu olduğu açıktır.

kadın konuştukça ve iletişim kurdukça kendisini güvende hisseder. erkeğin ise fazla konuşmaya ihtiyacı yoktur. bunun da eski çağlardan kalma besin bulma ve çocuk yetiştirme ritualleriyle ilgisi vardır. bir teoriye göre eski kabilelerde erkekler günler süren avlara gittiklerinde vahşi hayvanlarla iç içe doğada sessiz kalmak zorundaydılar. kadınlar ise mağaraların etrafındaki yaşamlarında küçük meyveler toplayarak, çocukları ve diğer kadınlar ile bir arada kalarak yaşamaktaydılar ve konuşma yetileri sayesinde kabileyi ve özellikle çocukları bir arada tutarlardı.

yukardaki tablo aynı zamanda erkeklerin neden gruplar halinde evlerinden uzak bir yerlerde takılma ihtiyacı duyduklarını ve bundan sonra yuvalarına döndüklerinde kendilerini özgür ve mutlu hissettiklerini, kadınların ise neden hep evde bekleyen taraf olduklarını açıklıyor. taş devrinden kalma bu gibi genetik özellikler kadını erkekler için her zaman anlaşılması zor kılmıştır.

kadın değişkendir. hormonları ve güçsüz vücuduyla doğaya karşı verdiği savaş onu değişken olmaya zorlar. ve bu özellik kadını gerçek bir "hayatta kalma sanatçısı" yapar. ama erkekler karşılarına çıkan iflas, boşanma işsiz kalma gibi darbelerden o kadar kolay kurtulamazlar. yaşadıkları felaketler sonucu sokaklarda perişan/ayyaş şekilde yaşayan erkeklerin sayısının bir yüz katı kadar sokaklara düşmemiş ama bir şekilde evde anne ya da karıları tarafından hayatta tutulan, acı bir kelime ama " beslenen" kaybetmiş zavallı erkekler vardır. kadınlar ise ne yaşarlarsa yaşasınlar bir şekil üstesinden gelirler. tabii hepsi değil ama çoğunluğu diyelim...bunun sebebi kadınlardaki hatasını kavrama, kendisini geliştirme ve bu sayede kendi küllerinden yeniden doğma özelliğidir.

kadının bir başka muhteşem özelliği de becerikliliğidir. insanları bir arada tutmak, anlaşamayanlar arasında köprü olmak, zayıf karakterli aile bireylerine destek olmak, cesaret vermek, çekip çevirmek gibi özellikleri erkeklerde pek bulunmaz.

ama kadın aynı zamanda entrikacıdır. yalancıdır. dedikoducudur. insanları çabuk siler. gözünü kararttığında arkasına bakmaz. nefret ediyorsa acımaz. birşeyi elde etmeyi kafasına koymuşsa gözü dünyaları görmez. hemcinslerine karşı anlayışsız ve kıskançtır. kendisi mutsuzsa başkasının mutluluğunu çekemez. sahiplendiği bir şey ya da bir kişi varsa onu başkalarıyla paylaşmayı sevmez. kullanmayı dünyanın en doğal şeyi gibi görür. sırf parası olduğu için ya da çocuğuna baktığı için bir ömür boyu sevmediği bir erkekle olabilir. sırf egosunu tatmin etmek için evli ya da sevgilisi olan bir erkeğe kur yapabilir. sırf kendisinden daha iyi bir pozisyonda olduğu için işyerindeki başka bir kadın hakkında karalayıcı hikayeler anlatabilir.

ve yine ama kadın, öyle sevebilir ki, sevdiği için ölüme gidebilir, onu mutlu etmek için hiç uyumadan saatlerce çalışıp akşam eve gelip ona hizmet edip sabaha kadar derdini dinleyip saçlarını okşayabilir. bir gülümsemesiyle erkeğin bütün derdini tasasını alabilir, ona kucak açtığında cennetin kapılarını açabilir.
tanımlamakta güçlük çektiğim varlıktır. üzerinde uzun uzun incelemeler yapmam gerektiğini düşünmekteyim. her şey bilim için sonuçta
kadın olunmaz.kadın doğulur! cinsiyet belirten kavram.
turkce’ye once katun olarak, sonra ise ses degisimine ugrayarak kadin ve hatun olarak iki farkli sekilde giren, disi cinsinde olan insandir.
8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...
 resim

… kadın sevilmez mi yahu? bak benim şimdi eşim olmazsa ben hiçim..

.. yemeğini yapıyor, seni giydiriyor, yıkıyor efendime söyleyeyim ilgisiyle sevgisiyle her türlü şekilde seni ihva ediyor.

.. daha ne istiyorsun? aslında sen ona köle olacaksın..

-müslüm gürses
kadın annedir, eştir, dosttur; inşaat mühendisidir, tır şoförüdür, askerdir. kadını nereye koyarsan kadın orasıdır. imkan verildiğinde her şeyi yapacak güce ve donanıma sahip yaratılış harikasıdır. bir milletin geleceğini kurtaracak, güzelleştirecek olan da kadındır. insanları bir makine düşünürsek; kadın fabrikadır. hepimiz bir kadının ellerinden çıktık. fikirlerimize ilk şekli veren kadındır, bize dünyayı tanıtan kadındır, bizi yarınlara en iyi şekilde hazırlayan kadındır. yani kadın her şeydir; imkanları olduğu sürece, sadece bir gün özel hissetmeye mecbur bırakılmadığı sürece...
belki de en tecrübelisi benimdir buraların..yalan söylerler,rol yaparlar,test ederler ve şu anki toplumda ki abazaların efsane bir şekilde götünü kaldırmasıyla birlikte kadın denilen kavram unutulup kezban,fahişe vs vs..oysa kadın,kendisini masumiyeti ve doğruluğuyla savunması gerekir.dah ayazıcaktım da çekirdeğimden önemli değil
bazı yazarlar bu kavramın "anneler günü" "kadınlar günü" gibi günlere sınırlandırmış bir şekilde bu günlerin kadınlara bir lütuf olduğunu ve bu günler dışında kalan diğer günlerin kadının değersiz bir varlık olduğunu düşünüyor. düşünüyor diyorum çünkü açık bir şekilde kadına şiddeti sözlükte görebiliyoruz. bunları yaparken utanma ya da yanlış bir şey yapıyorum ben kafası olmuyor.

lanet olsun size. bütün küfürlerimi sizlere sunuyorum. geberin işte. oldu mu? oldu bence. inceliğimi siktiniz. zaten siz sikmeyi seversiniz. bir dünyayı sikmediniz. ulaşabilseniz onu da sikersiniz.
paranın öteki yüzüdür. onlarla da olmaz onlarsız da olmaz sözünün cuk oturduğu varlıklardır. değerlidirler. her ne kadar eşitlikten yana ve ayrımcılığa karşı olsam da. gerek fiziksel gerek psikolojik özellikleri ile erkeklerden ayrıldıkları yanlışlanamayan bir gerçektir. ki bu da olayın iyi olan tarafıdır. erkek günümüzde pek eseri kalmamış olsa da avlanan koruyan ve sahip çıkandır, kadın ise hayat veren ilgilenen ve bakandır. bu paranın iki yüzünün birbirine zıt ama birbirini tamamlayan şekilde olması karşınızdaki insanı sizin eksik olanınız ve sizi tamamlayan olarak görmenizi sağlar.
her ne kadar sözlükte kadınla alakalı güzel bir başlık yada entry olmasa da. iyisiniz güzelsiniz bizim için değerlisiniz
şu an foks tivide izlediğim nadide türk dizisidir. ruhsar veya bez bebek halt etmiş kadın dizisi may favorit. adi şirin keper koca yürekli enver dede kalpkalpkalpkalp gai selamlaması arigatoooooooooo.
unutulmamalıdır ki, her şeyden önce; insandır.
adamlar grubunun eski dostum tankla gelmiş albümünden bir şarkıdır. ee müsaadenizle rock'n roll!