karma eğitim modeli

çomü'nün kaldırdığı eğitim modeli. vasat model.

çomü senatosu tarafından 2020 - 2021 eğitim öğretim yılı için uzaktan eğitim kararı alınmıştır. doğru olan karar verildiği için alttaki flood - tartışma mesajlarını da kaldırdım. insanlara yardımcı olabilecek olan bilgilendirici çomü kaynaklarını da ekledim.

umarım kendi keyfini ve zevkini başkalarının hayatından daha çok önemseyen umursamaz, duyarsız insanlar daha akıllıca düşünürler. artık kimsenin sağlığını riske atmazlar.
virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğinden geçilen eğitim sistemidir. şahsımca sistemin ortaya çıkmasındaki en büyük iki neden ;
1- pandemi sürecinin ne getireceği bilenemediğinden virüs ile yaşamayı öğrenmemizin gerektiği.
2- uzaktan eğitimin hiçbir fayda sağlamadığı gibi düzgün yapılamamasıdır.
ne çok biliyonuz he eğitim sistemi yok şöyle olsun yok böyle olsun. otobüste napıcaz. ülkece zaten her şeyi aştık yurt dışından tatile gelenlerden tutun düğünlere hatta davetlere kadar. mesele eğitim olunca mı kapansın olmasın online olsun diyosunuz ben anlamadım. online olsun da örneğin ben rts okuyorum napayım onlinedan mı kamera tutup mocap stüdyosunu gezeyim ya da bir tıp öğrencisi tedavi etmeyi kitaptan mı öğrensin. bir şekilde bununla yaşamayı öğreneceksiniz her insan kendinin tedavisinden bir yere kadar sorumlu olucak dikkat edicek gerekirse bir taksi firmasıyla aylık anlaşılıp olucak bir şekilde olucak. 3-4 aydır kalmadığım eve kira veriyorum, internetini osunu busunu ödüyorum ve de bir dayanak olmadığından evi kapatamıyorum. böyle konuşan insanları merak ediyorum gerçekten hiç mi evden çıkmadılar virüs herkese 30 gündü sonra insanlar milletimiz alıştı ülke problemi eğitime yansıtılmamalı şu ana kadar bir şey yapandılarsa aşı bulunmadıkça şu saatten sonra da bir şey yapamazlar. ayrıca siz hiç mi ananızın evinde bunalmadınız sıkılmadınız anlayamıyorum sizi ya
arkadaşlar ne zaman biteceği belli olmayan bir pandemi içindeyiz ve herkes işinde gücünde yukarıdaki bi arkadaş yasaklar tekrar gelebilir falan demiş ama ben geleceğini sanmıyorum çunkü o yasakları ne devlet ekonomisi kaldırır nede halkın psikolojisi ve maddi durumu kaldırır devletimiz bunu net bir dille söylemese de sürü bağışıklığına geçtik arkadaşlar bu saniyeden sonra herkes kendi önlemini kendi alacak ve üniversitelerde tabi ki açılacak. (ankara,istanbul,bursa gibi büyük şehirlerin ve korona vakalarının çok olduğu yerleri buna dahil tutmuyorum sadece çanakkale ve çanakkale gibi şehirlerden bahsediyorum.)

o yüzden arkadaşlar artık okul kesinlikle açılmalıdır aşı bulunmasını beklersek açık öğretim okur gibi mezun olur gideriz hiç birşey öğrenmeden ve kendimizi geliştirmeden uzaktan eğitim isteyen arkadaşların zihniyetinede kesinlikle katılmıyorum bu arada hibrit model tüm bölümler için kesinlikle kullanılmalıdır.
nescafe denen arkadaşımız evde oturarak bu virüsün biteceğini düşünüyor herhalde keşke bitse ama malesef bitmeyecek bu virüs ve bu virüsü herkes bir kez geçirecek evde oturmak virüse yakalanma süreni geciktirir sadece keşke üniversitemiz dileyene online dileyene de yüz yüze eğitim imkanı sağlasa ama ekimde karma bir eğitim söz konusu olduğunda da bu online eğitim isteyen sağlıklarını her şeyden üstün tutan tayfayı da okullarını bu virüs bitene kadar dondurmaya davet ediyorum
özellikle hava sıcaklıkları düşüp, vakalar pik noktaya ulaşırsa, kampüste ve yurtta virüs kapanlar toplu karantinaya alınırsa ve kalan öğrenciler de evine gönderilirse bu virüsü evde mi okulda mı geçireceğimiz belli olacaktır.

kısaca uygulamalı alanlar ve dersler haricinde okulun online yapılmamasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

kayıt dondurmak kesinlikle bir çözüm değildir. virüsün ne zaman biteceği belli olmadığından en doğru çözümün eğitimin dijitalleşmesi ve mümkün olduğunca online verilmesi gerektiğini savunuyorum. zira ne eğitim öğretim yılı kaybetmek açısından ne de sağlığı kaybetmek açısından en mantıklı çözüm böyle görünüyor.

yoksa sağlığını düşünürken "dersten kalmak" veya "dersten kalmamak" için sağlığından olmak birçok insanın başına gelecek senaryolar. "20 dakika" online eğitim yapılıp yoklama alınmaması ama gün boyunca yüz yüze eğitim yapılıp yoklamanın alınması büyük çelişki. (bakınız teorik dersler)

bundan sonrasını sadece zaman gösterecek.
ya hocam boş yapıyorsun lütfen yapma bu kadar can korkusuna düştüysen dondurursun bu kadar basit bi olay bu çoğunluk karma eğitim istiyor yani azınlık her zaman çoğunluğa uymak zorundadır he uymak istemiyorsa da yök okulu dondurma hakkı tanıyor sana kendin diyorsun ne zaman biteceği belli değil diye sizin derdiniz sağlıkta değil eğitim de siz rahatınıza düşkünsünüz ve okul online olsun istiyorsunuz online isteyenlerin %90 ı ya rahata düşkünlüğünden yada alttan alıp veremediği dersleri vermek için istiyor çevremde de bunların örnekleri çokça var o yüzden kimse bana gazel okumasın vesselam
her gün farklı alternatif çözüm üretmek yerine artık biz uzaktan eğitim yapacağız bu sene diyerek artık açıklama yapmak gerek.
gereken yapılmıştır.

2020-2021 eğitim öğretim yılında tüm üniversitelerce uzaktan eğitim sistemine geçildi. (yazıda belirtildiği gibi istisnai birkaç bölüm dahil olmayabilir)

ancak teorik derslerin tamamı uzaktan yapılacaktır.

ve kesinlik kazanmasa da yakında çanakkale onsekiz mart üniversitesi'nin karma eğitim kararı yök kararıyla uzaktan eğitim olarak güncellenir. (bazı uygulamalı alanlar hariç tutulabilir tabi)

öğrencilerin sağlığını düşünen yök'e ve yök başkanına teşekkürlerimizi iletiyoruz.

burdan "okullar açılsın, boş yapıyorsun, korkuyorsan kayıt dondur, derdiniz yatmak" diyen arkadaşlar da gündemi daha iyi yorumlarlar umarım.

 resim


https://www.kamubulteni.com/egitim/yok-tavsiye-karari-verdi-universitelerde-ilk-donemin-nasil-olacagi-h28845.html
8 eylül 2020 tarihi itibariyle çanakkale onsekiz mart üniversitesi tarafından rafa kaldırılan vasat ve yanlış eğitim modelidir.

gereken yapılmış ve uzaktan eğitime geçiş yapılmıştır.

bu kararı veren, öğrencilerinin sağlığını düşünen çomü senatosuna teşekkür ederiz.

1- staj uygulamalarının uzaktan online veya ödev şeklinde yapılmasına,

2- uzaktan yapılacak derslerin ara sınav ve yarıyıl sınavlarının uzaktan online veya ödev şeklinde yapılmasına,

3- uzaktan online yapılacak derslerin tüm materyallerinin übys’ye yüklenmesine,

4- uzaktan online yapılacak her bir dersin 20 dk. süre ile gerçekleştirilmesine ve derslerin kayıtlarının alınmasına,

5- uzaktan online dersler için derslere devam şartının aranmamasına,

6- uzaktan online ders verecek öğretim elemanlarının (özel durumu olanlar hariç) üniversitemiz içerisinde bulunan bürolarını ya da derslikleri kullanarak bu dersleri yapmalarına,

oy birliği ile karar verilmiştir.

https://www.comu.edu.tr/duyuru-20212.html
2020 - 2021 eğitim öğretim dönemi için düşünülen alternatiflerden birisi, bu modele göre;

* eğitim öğretim 3 gün okulda örgün olarak 3 gün uzaktan eğitim şeklinde olacak, ki bu sistem haftanın 6 gününü kapsamaktadır..

* haftalık toplamda 40 saat olan dersler 20 saate düşürülmüş olacak..

* matematik, türkçe ve fen gibi temel dersler okulda yüz yüze verilecek..

* tarih, coğrafya ve hayat bilgisi gibi dersler uzaktan verilecek..