kısa film

bildiğimiz filmlerin kısasıdır.
kısa filmde temel mantık bir senaryoyu en kısa süre içerisinde görsel bir dille izleyiciye aktarmaktır.
bu yüzden zamanı çok daha yoğunlaştırılmış olarak kullanmak esas.

ben izlemekten bayağı zevk alıyorum. şimdi yıllar önce izlediğim bir kısa film linki bırakacağım buraya. önceden pek anlayamamıştım. ama şimdi birçok anlam çıkartıyorum.

https://youtu.be/kxgR0Fcm2dY

benim buradan anladığım insanlar her şeyini dakik yaşamamalı. modern zamanın kölesi olmamalı. özgürleşmeli. hayattaki diğer şeylerin mesela güneşin doğuşunu görüp bu doğal güzelliğin tadını çıkarmalı. adam saati kapattığı an özgürleşiyor ve daha rahat bir yaşam sürüyor.

*sanırım bu kısa filmin devamı da varmış. yağmur yağıp şimşekler çakıyormuş ve adam yine ölüyormuş. burada da kaderi degistiremeyecegimizden bahsediyormuş. çok hoş değil mi ya.

bayılıyorum kısa filmlere.
yoğun sanatsal çalışmanın ince mesajlarla süslendiği yapımlardır. bazısı çok anlamlı bazısı işe yaramazdır. ancak yinede emeğin en güzel hallerinden biridir
en güzel mesajın en net şekilde verildiği bütün gereksizliklerden uzak kısacık an
geçen sene ürettiğimiz film çeşididir.
gerçek şu ki, bir şeyin içine girmeden zorluğunu anlayamıyormuşsunuz. amatörlüğün de verdiği bir zorluk olsa bile ışığın ve açının ve hatta her şeyin ne kadar önemli olduğunu, öyle eline kamera almakla yapılamadığını görmek gerekiyor. bu durumda da kısa filmlere saygım artmıştır.