komünizm

latince ortak , evrensel gibi anlama gelen communis sözcüğünden türetilmiş komünizm kısaca mülkiyetin ortaklaşa olması esasına dayalı toplumsal örgütlenme olarak tanımlanabilir.
marx komünizmi “herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre” biçiminde ifade etmiştir. yani ona göre tarihsel gelişmenin doğal seyrini izleyebilmesi için mülkiyet ilişkileri yeniden düzenlenmelidir. aksi takdirde ne sınıf çatışmaları ortadan kalkacak ne de olması gereken evrim gerçekleşecektir.
özel mülkün olmadığı, ayrım gözetmeksizin herkesin eşit haklardan yararlandığı, tüm malların ortak kullanıldığı toplum düzenidir. ütopyadır. asla tam anlamıyla gerçekleştirilemeyecektir.
sosyolojik anlamda çöp
ekonomik anlamda çöp
psikolojik anlamda çöp
kısacası her anlamda çöp bir kuram.
hayalden oteye gecememis bir ekonomi sistemidir.ideolojik bir yapisi olmamakla birlikte insanin fitratinda esit olma istegi yoktur. insanlik tarihi boyunce her insan ozel olmayi istemistir.gunumuzde komunizmle yonetilen ulkelere baktigimiz zaman(kuba,kuzey kore) dunyayi 50 sene geriden takip ettigini goruruz insanlari mutsuz ve fakirdir(bkz:küba eskort 15 tl).
siyasal bir ideoloji olarak bakılmaması gereken kuram.

bencilliklerimizi bir kenara bırakarak, daha fazlasını kazanayım demektense, daha fazlasanı kazanalım dedirten, insanın kendi içsel eğitimini (nefsini) kontrol altında tutturmaya çalışan bir tasavvuf örneği.

anadoluda ilk örnekleri şeyh bedrettin tarafından yayılan hareketlenmeler ile ortaya çıkmış ve abdallık geleneği ile farkedilmeden de olsa devam ettirilmiş fakat benimsenmemiş düşünce.

karl amca sadece kağıda dökmüştür. islam kültüründe yeri apayrıdır.