loving vincent

loving vincent
suç, biografi, animasyon
imbd: 7.9 ( tahminimce yıl sonunda 7.7 ye düşer )

2017 yapımı 1 saat 35 dakikalık sinema filmi , eşi benzeri görülmemiş bir çekim tekniğiyle yapılmıştır , 100 dan fazla ressamın her biri her bir saniyeye 24 resim çizmesiyle oluşturulmuş, üstelik resimlerin hepsi vincent van gogh'un fırça darbeleri taklit edilerek üretilmiş. çanakkalede gösterime girmemiştir , izlemek için izmir veya bursaya gittik.

 resim


spoiler vermeden özetlemek gerekirse; mevzu vincent'in ölmeden önce yazdığı bir mektup. yakın arkadaşı bu mektubun vincent'in abisine iletilmesi gerektiğini söyler oğluna, ve olaylar gelişir.

baştan sona büyülenerek izleyeceğiniz sinema filminin tek eksiği filmin bir sonunun olmaması.
resimlerin aslında gogh'un hayatına dair küçük hikayelerin bir bütün hikaye oldugunu bize gösteren bir proje. oldukça ilgi çekici. sanatçı her ne kadar gerçeklerini saklamaya çalışsa da parçalar birleşince hikaye ortaya çıkıyor. film ve gogh dışında proje için şunu söyleyebilirim. gayet hoş ve görsel sanatın ön plana çıktığı bir proje. devamı gelir umarım. :)
pek alışık olmadığımız şekilde işlenmiş ve bir yolu bulunup mutlaka izlenilmesi gereken bir film.

herhalde en çok araştırdığım, hakkında en çok bilgiye sahip olduğum ressamlardan biridir van gogh*.sırf filmi izlemek için izmire gittiğimde çok uykusuz olmama rağmen filmden hiç kopmadan, tutkuyla izledim.gogh'un gözleriyle gogh'un hikayesi anlatılmış bize ve bu mükemmel bi akıcılıkla yapılmış.film bittiğinde böyle bi fikir kimden çıktı, nasıl yapıldı sorularıyla boğuşuyordum.belki ben fazla abartıyorumdur ama çok etkileyiciydi.
film mükemmeldi. kenarından köşesinden azıcık ilgisi olan herkese izlemesini tavsiye ederim. oldukça emek yoğun bir iş zaten ve sonuç gerçekten takdire şayan olmuş. türkiye'de az sayıda insan ile sinemeda buluşacak olması üzücü olsa da o şanslı insanlardan biri olduğum için de mutluyum. filme dair tek kötü şey altyazı idi. oldukça özensiz hazırlanmış sanki. hem imla olarak hem de yer yer zamanlama olarak sıkıntılar vardı. anlam veremedim.