maddi getirisi olmayacak bölüm okumak

genelde üniversite sınavına giren her öğrencinin alabileceği puanlar alıp öylesine seçilen ve ileride para kazanılmayacağının bilindiği halde üniversite sınavından 200-250 puan alan insanların üniversiteyi işgal ettiği yerlerdir. 4 yıl boyunca paraları saçıp sözde bir diplomayla avutur bu insanlar kendilerini. bu bölümlerin başında filoloji sosyoloji arkeoloji edebiyat dalları kimya biyoloji gibi genelde fen edebiyat fakültesinin açtığı bölümler gelir.bi insan neden iktisat işletme falan okur anlamam hiç.bu insanların sonu da starbucks burger king veya mağaza satış danışmanlığı şeklinde asgari ücret olur.
öğrenciliği uzatmaktır. bile bile ladestir. fakat üniversite insana başka kapılar da açabilir. gözleri dört açmak gerek.
üniversite meslek edindirme kurumu değildir. fen edebiyat bölümlerinin genel amacı akademisyen yetiştirmektir. çoğunluğun işletme-iktisat okumasının sebebi özellikle son 30 yıldan günümüze bu bölüm mezunlarının genel olarak orta ve orta-üst sınıfı oluşturmasından ve hiç değilse 2018'de bile genelinin refah açısından ortalama seviyede hayatlarını idame ettirmesidir. bu bölümlere özellikle son 10 yılda giren insanların büyük bölümünün memur mentalitesi ile donatılmış olması ise bu refahın sebep olduğu "kolay yaşam" rüyasıdır.
bir ülkenin bütün üniversite mezunları matematik, mühendislik, mimarlık, hukuk, tıp mezunu olsa ne olacak? klasik vizyonsuz, düşünmeden konuşan, ezberci insan muhabbetine güzel örnek olmuş başlık.
önemli olan diploma ve bölüm adından çok kendini geliştirebilmek ve birazda şansın iyi gitmesi sanırım. mühendislik okuyup beş milyara şükür edenler varken, turizm okuyup 10 milyar üstü kazanan babamdan biliyorum. birinin diploması ve çat pat ingilizcesi varken, babamın diploması artı dört dili daha var. umudunuzu kaybetmeden, kendinizi geliştirmeye bakın.
üniversite size birşey katmaz arkadaşlar siz üniversiteden birşey alırsınız bu yuzden her gece bar bar gezmek yerine oturup araştırın ders çalışın etkinliklere ve sosyal aktivitelere katılın okuduğunuz bölüm boktan veya maddi getirisi az olan bir bölüm olabilir ama kendinizi geliştirirseniz bu zamanla size artı olarak geri dönecektir unutmayın ki şuanki akademisyenlerde sizin oturduğunuz sıralarda oturuyorlardı.
bosu bosuna okumaktir, a101de falan magaza sorumlusu olabilmektir.
universite egitiminden beklenenin maddi kazanc olmasi;
(bkz:fakirlik belirtileri)