malatyalılar

malatyalı olmayan çıksın, kasıyor
"genelde bacakları eğri olur bunların
boyları 165 cm yi geçmez.
sakalları dağınıktır eril olanının
fistanı basmadır kadınının."

ahmet muhip dıranas'ın malatyalılar şiirinden bir dörtlük.
soy ağacı uygulamasından gördüğüm kadarı ile sülalem malatyalıdır aslen sonradan asgard'a göç etmişler. kayısı diyarı olmasına karşın çoğu malatyalı kayısı sevdiğini söylemez çünkü o kadar kayısının içinde insan bıkıyor :d
herbiri ayrı ayrı muhteşör
malatyaya selam olsun
malatyalıların ortak özelliği hepsinin malatyalı olmasıdır
malatyalılar adamdır,aksini söyleyen malatyalı değildir
kuru kayısı üzerinde tüm galaksiyi dönüp dolaşıp malatya'ya varılan harika klibiyle malatya için yapılmış en iyi şarkı:
https://youtu.be/qyczHCg2zhw
(bkz:malatyalıların ortak özelliği hepsinin malatyalı olmasıdır)
onlar ki gelecekte thcli kuru kayısı sarmasını keşfedeceklerdir. çok çeşitli kayısılı atıştırmalıklar getirirler ve doya doya yersiniz. muska biçimlisi, küpü, yassısı her biri harika oluyor.
malatya doğunun geri kalanından ciddi bir şekilde farklıdır. bu farkın olumlu bir fark olduğunu söylemek isterdim ama malesef değil. malatyalı bakış açısıyla büyümüş kişi her şeyden önce bencildir. yaptığı yardımdan kıldığı namaza, ettiği kavgadan dağıttığı kurban etine kadar her şey içsel bir pazarlıktan sonra gerçekleşir. bir şekilde fayda sağlayamayacağı işlerden nefret ederler ve genellikle her şeyden bir çıkar yaratabilirler.

ikincisi, malatyalılar siyasetle büyürler. benim gibi uzun süre akrabalarından uzak kalmış birisi akrabalarının yanına dönerse kendisini bir soğuk savaşın içerisinde gibi hisseder. konuştuğu herkes onu kendi planının bir aşamasında kullanmaya çalışır. seni birine karşı kışkırtır, yalan söyler, hakaret eder ve ardından abdest alıp öğle namazını kılmak için camiye gider.

köylük yerlerde yaşayan malatyalılar inanılmaz derecede saf ve kibardır. istanbulda bile bir ortama girerken selamun aleykum denilir sıklıkla ama köye giden minibüslere binerseniz 70 yaşında dedelerin birbirine "merhaba, nasılsın" dediğine şahit olursunuz. özellikle yaşlı ve köylü malatyalılar atatürk zamanından kalma alışkanlıklar sergileyebiliyor.

malatyalı gençlik, ki burada malatyada yaşayan gençlikten bahsediyorum, büyük oranda kabadır ve bu kabalığı biraz din biraz da delikanlılık kisvesi altında saklar. azınlık olan bir kesim gençlik ise malatyanın kalanından hoşlanmayan, aşırı açık fikirli öğrencilerden oluşur.

malatyadan uzakta yaşayan tanıdığım bütün malatyalılar malatyayı sevmiyor.

not: 19 dayısı 8 amcası, 10 dan fazla teyzesi ve halası olan bir malatya kaçkınının malatyalılar hakkındaki fikirleridir.
kayısısı ığdırınki kadar iyi olmasa da kayısı ile ünlenmiş ilimiz
sarı saçlı,kara kaşlı ve bıyıklı kızlara sahip olmaları
doğu anadolu'da açılmış çomarland..