müslüman kadın

genel olarak ailesi tarafından kimlik hanesine islam yazılması ile hayata 1-0 geride başlayan kadındır. hiçbir aklı başında bir kadının, kendisini insan statüsünde bile görmeyen bir dini inanca sahip olacağını düşünemiyorum.
edit: ne diyim eksileyin ben bir şey kaybetmiş olmuyorum. tez zamanda örümcek ağlarınızdan kurtulmanız dileği ile
yukarıdaki yazarın yanıldığını düşünüyorum.gerçekten "müslüman" olan kadınlar da var.olmayanlar da,olmayanlardan kastımı anladınız umarım.kişinin doğma,çevresi ve bir çok şey eklenerek inançlara sahip olunur.dinsiz olan da kendi eleştiri süzgecinden düşünürek dinsizliği seçer.herkes kendine...
aloo uyanın arkadaşlar. anlatmak istediğimi gram anlamayıp gerçekten ''müslüman'' olanları var diye bahsedilen kadınlardır.
islamda kadınların tek gayesi bütün erkeğin hizmetini görüp gece de bakara suresinde bahsedildiği gibi ekilmeyi bekleyen tarlası olmaktır. bir erkek 4 tane kadını arkasına alıp dolaşabilirken, bir kadın başka bir erkeğe bakamaz bile. nisa suresine baktığımızda erkek kadını dövebilir, iyi huylu kadınların itaatkar hatta miras bırakırken erkeğe 2 pay kadına 1 pay verilmesini gerektiğini söyler. tekrar bakara suresine baktığımızda erkeklerin kadınlara göre bir derece üstün olduğu yazar ve bunun gibi birçok örneğe sahibiz. aklı başında bir kadınsanız neden beni hiçe sayan bir inanca sahibim ve hor görülmeyi bekliyorum diye sorgulayın. sorgulayın ki bir şeyler değişebilsin bu dünyada.
aydınlandım.teşekkürler.
normal insan evladıdır.
üzerine düşünülebilecek bir konu değildir. benim ilgi alanıma girmez yani hani gereksiz bir mesele. bir başkasının özgürlüğüne engel olmayacağı sürece bir insan isterse bacaya tapsın bana ne bana neeee!!!??!!!!?!!??
saygı!
acaba bu kavram toplumumuzda ne zaman yer bulacak?
herkesin seçimi kendine! bunu eleştirmek sizin ne haddinize?
ya bırakın insanları müslüman, ateist, yahudi vs. diye ayırmayı. kim neye kime inanmak istiyorsa inanıp tapsın. başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadıkça saygı duymayı öğrendikçe kardeşçe yaşayabileceğiz. hiç bir zaman karşımdakinin dinini inancını merak etmedim. insanların diniyle değil karakteri ile ilgilenin.
insanlar okuduğunu anlamaktan mı aciz yoksa belli kelimelere bazı anlamlar yüklemiş ve papağan gibi onları mı tekrarlıyor anlayamadığım başlıktır. ben kimseye sen yahudisin,sen müslümansın öl geber demedim ya da bunu değiştirmek için sarf etmedim. tek yaptığım bilinçlendirmek oldu ve kararı onlara bıraktım. saygı kelimesi dilinize dolanmış ve her yerde kullanıyorsunuz önce ne yazdığımı anlamaya çalışın rica edeceğim efenim. bu sadece müslüman kadınlara özel bir durum değil her türlü inancı içeren bir tespitti. öyle bir düzende yaşıyoruz ki insanlar doğar doğmaz dini bir statüye sokuluyor ve onun gerektiği şekilde yetiştiriliyor. herkesin seçimi kendine değil canım arkadaşlarım. filistinde doğan bir insan müslüman olurken az ötede israilde doğsa yahudi olacaktı. okula bile gönderilmeyen kadından kendine ait bir seçim yapmasını beklemek ne kadar doğru? şimdi eğri oturup doğru konuşalım dinler ve inançlar arasında kadının en az değer gördüğü islamiyettir ve biz de görünürde laik ama islami ülke yolunda emin adımlarla ilerleyen bir toplumda yaşıyoruz. benim bu başlığı açarken tek gayem eşitsizlik içinde doğan kadınlardan bahsetmek ve onları bilinçlendirmek olduğunu söylemekti ama siz din,inanç kelimelerini gördüğünüzde kimse kimseye karışamaz diye söylenmeye devam edin. bir kadına her konuda bilgi verdikten sonra yine müslümanlığı seçiyorsa o noktada saygı duyarım ama bunun olacağını düşünmemekteyim bu da benim şahsi fikrim. eğer seçiyorsa dinin en büyük silahı olan korkunun iliklerine kadar işlediğini görmüş oluruz.
edit: troll amacı dışında kimseyi bir fikrinden dolayı eksilemem.
tek gayesi eşitsizlik içinde doğan kadınlardan bahsetmek ve onları bilinçlendirmek olan birinin bunu müslüman kadın başlığında yazması bir hayli güldürdü.

:)

ek olarak şunu belirtmek isterim ki, insan tabi ki nerede doğarsa o ülkenin dinine mensup şekilde yaşamak zorunda. bundan daha doğal ne olabilir, zaten bir insan doğar doğmaz bir inanca sahip olma fıtratında yaratılıyor.
islam dinine mensup olan kadındır. herkesin kendi dinini seçme özgürlüğü olacağı için doğar doğmaz yaşadığı yere göre birini bir dine mensup etmek, bir ülkenin belli bir "dini" olması kadar saçmadır bence. insana kendisi düşünüp taşınmadan iyice araştırma yetisi olmadan bir din verilmesini pek doğru bulmuyorum.

islam malesef kadın erkek eşitliğinden nasibini alamamış ve bu birçok surede açık seçik belli olan, koskoca kainatın kitabı denilen eserde bir peygamberin cinsel hayatı ve insanların kiminle nasıl seks yapacakları gibi başkalarını ilgilendirmeyen, herkesin kendi seçimine kalmış konulardan bahseden insanları kısıtlayan bir din bence ve malesef -bakın malesef diyorum- gerçek islam türkiye'de uygulanan değil -gerçi son zamanlarda değişmeye başladı- ışid'in uyguladığına yakın korkunçlukta bir din.

herkes kendi dini inancını seçmekte ve bunu yaşamakta tabiki özgürdür ancak hangi dini seçerlerse seçsinler, "ne"ye inandıklarını ve onlara bu sistemin tam olarak ne anlattığını iyice kavramadan sorgulamadan seçilmemesi gerektiğini düşünüyorum, sadece şans eseri doğulan coğrafya bir insanın dinini belirlememeli.

ek olarak müslümanlık bence de kadınları aşağılayan bir inanıştır ve inanılmaya karar veriliyorsa da bunun bilincinde olarak yapılmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. yoksa tabii ki kim neye inanıyor, beni hiç alakadar etmez.
panteist bir kadin olarak çok da takmadığım başlıktır
din tartışmasının kenarından geçerek bulaşmıyorum ama ahlak olarak dininin gereğini yaparsa muhteşem kadındır bu özelliklerin öğrenilmesinde dinin öneminin olmadığı noktalarda vardır. tabi asıl önemli olan halide edip gibi aydın türk kadınları olsun yeter din konusu kişisel mesele zaten kimsenin haddine değil
yav skecem sizin din ayrıştırmalarınızı bırakın kim hangi dini seçecekse seçsin boş yapmayın aq
gördüğüm kadarıyla yapısal olarak gerçek bir tartışmada görülebilecek bilişsel becerilerin büyük oranda sergilendiği başlıktır. bu açıdan başlığa entry giren arkadaşlara duyduğum saygıyı ifade ederek başlayayım söze. bunun dışında başlık ile ilgili düşüncelerimi daha sonra ayrı bir başlık altında bilimsel verilerin ışığında sunmanın daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim.
(bkz:türkiye'de sosyolojik bağlamda kadın)
kadın ve erkek arasında uçurumlar yaratan, tek tanrılı bir din olan ıslam'i seçmiş kadınlardır. bu iş kişi ve inandığı yahut inanmadığı güç/güçler/varlık/varlıklar arasında kaldığından, seçimini yaptıktan sonra kimseye diyecek bir şey kalmaz.
ama doğduğu andan itibaren doğruyu seçmesini bırakın kendi doğrularını söylemesine izin verilmeyen bir kız çocuğu, daha küçücük yaşlarda kafasına takilan çemberin ya da başörtüsünün etkisinden kolayca çıkamıyor. ne okumasına ne sorgulamasina izin verilmemesi seçim yapmasını imkansizlastiriyor ve belki de paril paril parlayacak genç kızlar, karşılaştıkları baskı karşısında pasiflesiyor.
hayatta ne yapacaklarına kendilerinin karar verdiği, onlardan büyük bir erkeğin boyundurugu altında bütün yaşamlarını harcamak zorunda kalmadıkları günler diliyorum. etrafınızda kim ne derse desin, kendinizi özgür kılın ve siz bildiğiniz şekilde kendiniz olun.
modern sistemde seks objesi olarak kullanılanlar en yakınım dediği arkdaşlarının bile onlar hakkında ne dediğini bilmeyen cahil kızlar bir din uzamanı edasında bağlamından koparılmış ayetlerle tefsir yapıp ve sosyolojik olarak kadının yerini belirlemişler tebrik ediyorum.