nicola tesla

tarihteki gelmiş geçmiş en iyi mühendis ve bilim insanlarından biridir. kafasında planlarını çizip kafasında çalıştırdığı ve sonrasında onu inşaa ettiği söylenir. bu gün kullanmakta olduğumuz bir çok cihazın ilk halini ve temel çalışma prensiplerini ortaya koyan ve bazı bilim kurgu filmlerinin senaryolarının temel çıkış noktalarını oluşturan şeyleri bulmuştur kendileri. bilimi para için değil insanlık için geliştirmeye çalışan ender kişilerdendir. edison yüzünden yaşadığı dönemde hiç edilmeye çalışılmıştır. obsesif bir kişilik sahibi olduğu belirtilir ayrıca.


not : koca bir ansiklopedi seti yazabilirim daha bu deha ile ilgili.
zamanında @1 tarafından hediye edilen biyografi kitabıyla daha yakından tanıma fırsatı bulduğum, okudukça etkilendiğim etkilendikçe hayran olduğum büyük insandır kendileri.
2006 yılı the prestige filminde olayları etkileyecek bir kaç sahnesi vardır. nikola tesla'yı oynayan kişi ise david bowie'dir.
onun için derler ki:
''eğer size birisi bir şeyi kimin icat ettiğini sorarsa ve siz o şeyi icat edenin kim olduğunu bilmiyorsanız 'tesla icat etti' deyin, büyük ihtimalle doğru cevap vermiş olursunuz."