obsesif kompulsif bozukluk

obsesif kompulsif bozukluk mantıksız düşüncelerin ve korkuların (takıntılar) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.
aynı zamanda küçükken sahip olduğumu düşündüğüm hastalıktır. eğer bir cisme dokunmuşsam veya ayağım takılmışsa bunu 3,5,7(tek sayılar) kere tekrarlamam gerekirdi. yapmazsam tanrının bana zarar vereceği veya kötü bir şeyler olacak düşüncesi aklımdan çıkmazdı. büyüdükçe ve tanrıya olan inancımı yitirdikçe hastalık da yavaş yavaş yok olmuş bulunmakta.
obsesyon= mantıksız düşünce
kompulson= mantıksız düşünceden kurtulmak için yapılan eylem.
en iyi tedavi imkanını bence sunan:
(bkz:bilişsel davranışçı terapi)
istemsiz saplantı/takıntı durumu olarak çevirebileceğim hastalık türü.
(bkz:obsesif kompulsif bozukluğu olan birisi aşık olursa) --> hastalığı bu videodan sonra öğrendiğimi itiraf etmeliyim.
okb li bir ev arkadaşımın ağzdından
"nasıl anlatayım bağzı yapamadığım şeyleri yaparsam hayatımın kötü şeklide gideceğine inanmak . takıntının ağır basan nokatalrında 2 ve 2 nin katlırnı yapmaz isem benim için kötü devam edicektir. bir obesefif kalın kafalıdır siz ne söylerseniz söyleyin bizler kendi kafamızda kurduğumuzun şeylere inanırız. düşüncelerin hayatı değiştirebildiğine inanarak yaşıyorum yaşıyoruz"
yıllardır pesimi bırakmayan hastalik.ne kadar takmiyorum desenizde engel olamiyosunuz.illet bi olay
birçok obsesif kişide görülen bir özellik "yapmalı" "etmeli" türü düşünce tarzıdır. bu ilkel ve mutlak düşünce sistemi, kişileri yapmak istedikleri ve yapılmasını tercih ettikleri şeylerden ziyade, kesin ve mutlak standartlara göre hareket etmeye yöneltir. eğer yapmaları gerekeni yapmazlarsa kendilerini suçlu hissederler ve kendi kendilerini eleştirirler. buna ek olarak diğer insanlar da görevlerini yerine getirmezlerse o zaman kızgınlığa ve kınamaya layıktırlar.
umutsuzluk ve bu düşüncelerden, tekrarlayıcı davranışlardan kurtulmanın bir yolunun olmadığı ve yardım edilemeyeceği duygusu, yaşanan ruh halini çekilmez kılan en önemli faktörlerden biridir.
"kadifeye de dokunamam ben, balon falan yalayamam mesela"