oedipus kompleksi

sigmund freud'un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni saf dışı etme konusunda çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamı. 3-5 yaş aralığını kapsayan fallik safhasında gerçekleşir. fallik safhası çocuğun ilerideki seksüel kimliğini belirlemesi açısından hayati bir rol oynar. kuramın özünde erkek çocuk anneye ilgi duyduğundan babasının onu cezalandıracağını düşünür.

mitolojide çocuğun ebeveynine aşık olup evlenmesinin tatsız bir eylem olduğu ve sadece tanrılara özel bir uygulama olduğu kabul edilir. freud bu teorisini yunan mitolojisindeki kral oedipus hikâyesinden esinlenerek adlandırmıştır.

yani diyeceğim şudur ki özellikle erkek çocuğu olan anneler, daha fazla dikkat etmeli. öfke kontrolünü sağlayıp,tehditkar tavırlardan vazgeçin öncelikle. korku unsuru değil saygı unsuru olmayı hedefleyin. yoksa çocuğunuz yaşam boyu, ilişkiler ve işlerinde onarılması zor çıkmazların içinde bulur kendini.özellikle karşısındaki kadına güvenmekten hep kaçınır. oedipus kompleksi hayatına mal olmasın.